Mamy mistrza Europy!

na /UM

publikacja 28.07.2015 07:40

Łukasz Wójcik z Kutna został szybowcowym mistrzem Europy w klasie otwartej.

ŁUkasz Wójcik w pięknym stylu zdobył mistrzostwo Europy Archiwum UM Kutno ŁUkasz Wójcik w pięknym stylu zdobył mistrzostwo Europy

Łukasz Wójcik, mieszkaniec Kutna, członek Aeroklubu Włocławskiego, w 18. Szybowcowych Mistrzostwach Europy zdobył złoty medal w klasie otwartej. Starty w zawodach szybowcowych rozpoczął w 2000 r. od Krajowych Zawodów Szybowcowych w Ostrowie Wlkp. Tytuł mistrza Europy zdobył na szybowcu JS-1, jednym z najlepszych szybowców na świecie, który produkowany jest w RPA.

Ponad 20 zawodników z całej Europy rozegrało 9 konkurencji. Łukasz w pięknym stylu prowadził od pierwszej aż do ostatniej z nich, wygrywając dwie. Zawody rozgrywały się na lotnisku Osceny na Węgrzech.

Warto dodać, że to pierwsze medale w tej klasie od 1998 roku. Łukasz latał w parze z Adamem Czeladzkim, niepełnosprawnym pilotem, który - na skutek wypadku szybowcowego - doznał porażenia nóg, dlatego lata na specjalnie skonstruowanym szybowcu. Mimo swojej niepełnosprawności, robi to po mistrzowsku, czego dowodem jest wywalczony srebrny medal. Tym bardziej należy docenić ogromny wysiłek umysłowy, dobrą umiejętność przewidywania pogody i trafne decyzje podejmowane w powietrzu przez pilotów.

Łukasz podziękował serdecznie za pomoc sponsorom - Urzędowi Miasta Kutno, Pini Polska, Sirmax Polska, Klinice Kolasiński i Tuplex.