W Sejmie uczczono rocznicę wizyty Jana Pawła II

PAP/KAI/jad

publikacja 18.06.2009 11:32

W czwartek w Sejmie uczczono dziesiątą rocznicę wizyty Jana Pawła II w polskim parlamencie. Posłowie przyjęli specjalną uchwałę upamiętniającą tamto wydarzenie.

Papież odwiedził polski parlament 11 czerwca 1999 roku. W czwartek rano, aby uczcić tę rocznicę, w holu głównym Sejmu zebrali się marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, ministrowie, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk i metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Obecny był też Maciej Płażyński, który dziesięć lat temu był marszałkiem Sejmu i witał - wraz z marszałek Senatu Alicją Grześkowiak - Ojca Świętego. Pod dużym zdjęciem Jana Pawła II przemawiającego do posłów ustawiono w holu Sejmu fotel, na którym dziesięć lat temu siedział papież. Kwartet smyczkowy odegrał "Barkę". "Ale nam się wydarzyło" - przypomniał Komorowski słowa Jana Pawła II, które dziesięć lat temu skierował do parlamentarzystów. "Dostaliśmy jakiś niebywały prezent od losu, zostaliśmy w sposób wyraźny wyróżnieni jako parlamentarzyści tym, że po raz pierwszy w historii papież spotkał się w Izbie, w Sejmie, w parlamencie z politykami ponoszącymi odpowiedzialność za państwo" - mówił o wizycie papieskiej Komorowski. "To wielkie wyróżnienie i wielka odpowiedzialność" - podkreślił. Komorowski poprosił posłów, aby każdy w myślach wrócił do tego czasu i "znalazł tam wszystko to, co może być przydatne do dalszej pracy publicznej". Jak zaznaczył, sam będzie zawsze "z dumą i radością" wspominał słowa papieża, które świadczyły o tym, że papież "doskonale rozumiał wagę i znaczenie parlamentu w dziejach narodu polskiego". "Ale największe wrażenie zrobiły słowa, które powinniśmy potraktować chyba jako swoiste błogosławieństwo, no bo jeśli papież Polak zakończył swoje wystąpienie słowami: 'Niech Duch Święty nieustannie wspiera wielki proces przemian służący odnowie oblicza Ziemi, tej naszej wspólnej Ziemi', to mamy prawo i chyba obowiązek traktować to także jako swoiste błogosławieństwo także dla następnych kadencji polskiego parlamentu, aby służył wiernie rzeczom największym, najpiękniejszym" - powiedział Komorowski. Arcybiskup Kowalczyk, który brał udział w organizacji spotkania Jana Pawła II z posłami i senatorami, podkreślił, że było to wydarzenie bez precedensu w historii papieskich podróży. Przypomniał też słowa Ojca Świętego skierowane do polityków, o tym, aby w centrum ich działań zawsze był człowiek. Abp Nycz mówił o potrzebie "wracania" do przemówień z całego pontyfikatu. "Wszystkim nam trzeba wracać, nie tylko do tego jednego przemówienia Jana Pawła II z parlamentu, ale wszystkim nam trzeba wracać do przemówień z jego pontyfikatu, z polskich pielgrzymek i nie tylko polskich" - podkreślił arcybiskup Nycz.

Sejm przyjął specjalną uchwałę w 10. rocznicę wystąpienia Jana Pawła II w Parlamencie. Jak podkreślono Sejm „z wdzięcznością i dumą wspomina to niezwykle ważne dla dziejów polskiego parlamentaryzmu wydarzenie”. W uchwale przypomniano, że podczas wyjątkowej i symbolicznej wizyty w Polskim Parlamencie w czerwcu 1999 roku Jan Paweł II „dzieląc z Polakami radość z demokratycznych przemian, nawiązał do chlubnej historii polskiego parlamentaryzmu, którego owocem było m.in. dzieło Konstytucji 3 maja”. Autorzy tekstu zwrócili również uwagę, iż papież przywołał w Sejmie swoją pierwszą pielgrzymkę do Polski w czerwcu 1979 r., gdy przybył do narodu, by ogłosić Dobrą Nowinę. „Przypomniał długą drogę Polaków do wolności oraz znaczenie „Solidarności” i słowami „Niech Duch Święty nieustannie wspiera wielki proces przemian służący odnowie oblicza ziemi, Tej naszej wspólnej ziemi” nawiązał do wezwania z 1979 r.” - czytamy w tekście uchwały. Dalej uchwała podkreśla, że podczas wizyty w Parlamencie Jan Paweł II przypomniał o poparciu Stolicy Apostolskiej dla integracji Polski z Unią Europejską, mówił także o potrzebie budowania europejskiego gmachu na wspólnych wartościach. - Powiedział wtedy, że naszym wspólnym dziełem powinna być „wielka Europejska Wspólnota Ducha” - stwierdza uchwała. „W 10. rocznicę spotkania Papieża Jana Pawła II z parlamentarzystami Sejm RP z wdzięcznością i dumą wspomina to niezwykle ważne dla dziejów polskiego parlamentaryzmu wydarzenie. Ojciec Święty był przez lata i nadal pozostaje autorytetem i przewodnikiem na drodze ku wolności, demokracji i zjednoczonej Europie” - czytamy w przyjętej uchwale. Tekst projektu odczytał na początku rozpoczynającego się dziś 43. posiedzenia Sejmu Marszałek Bronisław Komorowski. Posłowie słuchali uchwały na stojąco a następnie przyjęli ją przez aklamację.