Najmłodszy biskup diecezjalny na świecie

KAI |

publikacja 06.08.2015 13:55

Ma 39 lat i właśnie został mianowany przez papieża biskupem Adilabadu.

Najmłodszy biskup diecezjalny na świecie 30.05.2010 - Piekary Slaskie . Meska pielgrzymka do Piekar Slaskich . n/z. Mitra . Fot. Roman Koszowski /Gosc Niedzielny

Należący do obrządku syromalabarskiego ks. Antony Prince Panengaden będzie najmłodszym na świecie biskupem diecezjalnym katolickiej diecezji. Urodzony 13 maja 1976 r. Antony Prince Panengaden jest zakonnikiem. Należy do Zgromadzenia Karmelitów Maryi Niepokalanej. Święcenia kapłańskie przyjął zaledwie osiem lat temu, w wieku 31 lat. Studiował filozofię i teologię w Indiach i w Rzymie, gdzie zdobył doktorat z teologii biblijnej na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim. Ostatnio był kanclerzem kurii biskupiej i proboszczem katedry w Adilabadzie.

W Kościele katolickim jest tylko dwóch biskupów młodszych od nowego ordynariusza Adilabadu. Są to dwaj hierarchowie greckokatoliccy z Ukrainy: Josafat Moszczycz, biskup pomocniczy w Iwanofrankowsku (urodzony 16 września 1976) i Hryhorij Komar, biskup pomocniczy w Samborze-Drohobyczu (urodzony 19 czerwca 1976).