A z ŚDM - pomożecie? Pomożemy!

mk /jad

publikacja 18.08.2015 15:38

Ewa Kopacz omawiała z kard. Stanisławem Dziwiszem sprawy dotyczące Światowych Dni Młodzieży.

A z ŚDM - pomożecie? Pomożemy! Miłosz Kluba /Foto Gość Spotkanie premier Ewy Kopacz z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem odbyło się w krakowskiej kurii

Premier z ministrami przebywa w Małopolsce od poniedziałku 17 sierpnia w związku z wyjazdowym posiedzeniem rządu. Wśród licznych spotkań członków Rady Ministrów znalazło się także spotkanie Ewy Kopacz z metropolitą krakowskim dotyczące organizacji Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu przyszłego roku odbędą się w Krakowie.

Jak zauważył biskup Damian Muskus, rząd z dużym wyprzedzeniem (doszło do tego wiosną tego roku) powołał zespół mający przygotować pielgrzymkę papieża Franciszka do Polski.

- Podczas wcześniejszych pielgrzymek nigdy się nie zdarzyło, by rząd przygotowywał się już półtora roku wcześniej. Zazwyczaj działo się to w ostatnich miesiącach - zaznaczył biskup.

Po jesiennych wyborach okaże się, czy rząd będzie się z zobowiązań wywiązywać, czy też spadną one na ewentualnych następców.

Pewne jest, że do zadań rządu - niezależnie jaki będzie jego skład - należy zapewnienie bezpieczeństwa ojcu świętemu. Każdy bowiem jego przyjazd do kraju jest traktowany jak wizyta głowy państwa.

Rząd zapowiada, że zajmie się też zabezpieczeniem medycznym wydarzeń czy dostosowaniem na czas ŚDM infrastruktury, by pielgrzymi mogli wygodnie dotrzeć do Krakowa.

- Cieszymy się bardzo z tego spotkania i mamy nadzieję, że jest to dobry prognostyk na dalszą współpracę w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży - komentował wizytę Prezesa Rady Ministrów w krakowskiej kurii bp Damian Muskus, koordynator generalny ŚDM Kraków 2016.

Zwrócił uwagę, że znaczna część odpowiedzialności, dotyczącej m.in. przebiegu liturgii, budowy ołtarzy, przygotowania miejsc dla pielgrzymów spoczywa na stronie kościelnej.

Zgodnie z programem ŚDM w ostatnim tygodniu lipca papież spędzi w Krakowie cztery dni. Powitanie ojca świętego odbędzie się na krakowskich Błoniach w czwartek 28 lipca. Na piątek zaplanowano Drogę Krzyżową (również na Błoniach), a na sobotę wieczorne czuwanie na Campus Misericordiae, terenie położonym na granicy Wieliczki i Krakowa (o trwających tam pracach pisaliśmy w tekście "Drogi przez Pole").

W niedzielę właśnie na Polu Miłosierdzia papież będzie przewodniczył Mszy św. posłania, w której może wziąć udział 2-2,5 mln osób.