Afryka: Transakcja wiązana?

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 27.06.2009 08:38

Aby otrzymać pomoc z Zachodu, kraje afrykańskie muszą zaakceptować też aborcję, antykoncepcję, sterylizację czy ideologię gender. Taką wiązaną transakcję potępił gwinejski arcybiskup Robert Sarah.

Afryka: Transakcja wiązana? Jakub Szymczuk/GN Dzieci Afryki

Sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów udzielił wywiadu włoskiemu miesięcznikowi katolickiemu Consulente RE, gdzie odniósł się do okoliczności towarzyszących papieskiej wizycie w Kamerunie i Angoli.

„Wiele narzuca się Afryce jako warunek pomocy gospodarczej – stwierdził abp Sarah. – Kraje zachodnie wraz ze swą potęgą polityczną, ekonomiczną i medialną sprawiają wrażenie, jakby chciały zniszczyć inne kultury, by narzucić własną – paneuropejską, panamerykańską. Wygląda to jak walka Dawida z Goliatem”. Sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów dodał jednocześnie, że na Czarnym Lądzie widać też znaki nadziei i oporu wobec takiej polityki, w czym ważną rolę odgrywa czynnik chrześcijański. „To prawda, że wiara jest w Afryce jeszcze młoda i krucha – uważa abp Sarah. – Jednak kontynent z wolna ewangelicznie dojrzewa. A ta dojrzałość jest coraz bardziej świadoma potrzeby odrzucenia blichtru, fałszywych ideałów czy wymyślnych rajów z importu”. „Dehumanizacja i ucisk należą do rzeczywistości ludów afrykańskich – dodał gwinejski hierarcha. – Dominuje prawo silniejszego, toczą się konflikty etniczne, dokonywane są masakry plemienne. Jednak nie da się tych nieszczęść zwalczać mieczem, ale pomocą i imieniem Boga”.