Gauck: podziwiam odwagę i determinację Polaków

PAP |

publikacja 28.08.2015 14:25

Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział w piątek podczas spotkania z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, że podziwia odwagę i determinację Polaków w walce o ich prawa i o wolność.

Gauck: podziwiam odwagę i determinację Polaków PAP/EPA/RAINER JENSEN Prezydenci Polski i Niemiec

Gauck podkreślił, że fakt, iż polski prezydent przyjechał do Berlina zaraz po objęciu urzędu, jest "ważnym sygnałem".

Prezydent Niemiec powiedział, że los Polski leży mu - tak jak wszystkim politycznym decydentom w Niemczech - "szczególnie na sercu".

Jako wydarzenie świadczące o więzach łączących oba kraje, Gauck wymienił list biskupów polskich do biskupów niemieckich z listopada 1965 roku. "Czytając go dzisiaj odczuwam głębokie wzruszenie" - zauważył prezydent.

"Wielkoduszność tego gestu" otoczona jest aurą. Gauck przypomniał, że do sygnatariuszy listu należał też Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II. "Dla nas Niemców - chrześcijan i niechrześcijan, katolików i protestantów - list był wielkim darem" - ocenił.

Zdaniem Gaucka Polacy i Niemcy zbudowali w minionych dziesięcioleciach "wielki kapitał wzajemnego szacunku". "Budujmy na tym fundamencie" - zaapelował prezydent Niemiec. Gauck wezwał do działania w obliczu fali uchodźców.