Małopolska: Strażacy likwidują skutki podtopień

PAP |

publikacja 28.06.2009 12:57

Prawie 80 razy interweniowali strażacy w powiecie nowosądeckim w Małopolsce, gdzie w nocy z soboty na niedzielę doszło do oberwania chmury. Wezbrane potoki i woda spływająca z pól podtopiła wiele gospodarstw - podał rzecznik małopolskiej straży pożarnej, mł. brygadier Andrzej Siekanka.

W nocy nad Sądecczyzną przeszły dwie fale bardzo intensywnych opadów - ostatnia około godz. 3 nad ranem. Najbardziej ucierpiały miejscowości: Grybów, Kamionka Wielka, Ptaszkowa i Nowy Sącz, a także Ropica Polska i Szymbark w pow. gorlickim. Rano deszcz przestał padać.

Strażacy wciąż usuwają skutki nocnych ulew na Sądecczyźnie - pompują wodę z pomieszczeń, udrażniają przepusty i usuwają przeszkody naniesione przez wodę. Do straży wciąż napływają nowe zgłoszenia z tego rejonu.

Intensywne deszcze dały się we znaki również w innych miejscach regionu. W miejscowości Łęg Tarnowski w gminie Żabno pod Tarnowem, w wyniku przelania się potoku Żabnica przez obwałowanie, podtopionych zostało ok. 40 budynków. W Dobczycach w pow. myślenickim podtopionych zostało 25 budynków. W żadnym z tych miejsc nie zachodziła konieczność ewakuacji mieszkańców.

Na Podhalu potok Jeleśnia uszkodził jeden pas ruchu przy polsko-słowackim przejściu granicznym w Chyżnem. W rejonie Ciężkowic w pow. tarnowskim woda zalała drogę wojewódzką z Tarnowa do Krynicy. Także w Tylmanowej w pow. nowotarskim oraz w Szymbarku w pow. gorlickim droga znalazła się pod wodą. Do podstopień doszło też w powiecie wielickim.

Strażacy już drugi dzień pracują przy usuwaniu skutków wcześniejszych nawałnic w powiatach: Dąbrowa Tarnowska, Tarnów, Brzesko i Limanowa. Intensywne działania prowadzą też w Witowie i Dzianiszu na Podhalu, gdzie w sobotę pod wieczór doszło do oberwania chmury i podtopienia ok. 250 domów.

W ciągu ostatniej doby, do godz. 7 rano w niedzielę, strażacy w Małopolsce interweniowali ok. 800 razy. W walce z powodzią zaangażowanych jest w całym regionie 2,7 tys. strażaków.

Alarm powodziowy obowiązuje w powiatach Dąbrowa Tarnowska i Tarnów oraz w gminach: Borzęcin (pow. brzeski) Brzeszcze (pow. oświęcimski), Gorlice (pow. gorlicki); w sołectwach Witów i Dzianisz (w gminie Kościelisko, pow. tatrzański), a także w miastach Nowy Targ i Nowy Sącz.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiecie brzeskim, mieście Tarnów, a także w gminach Gnojnik i Czchów (pow. brzeski) oraz Limanowa i Tymbark (pow. limanowski).

Synoptycy zapowiadają w niedzielę w regionie burze z intensywnymi opadami.(PAP)

czo/ bno/