Żeby babcie były super!

jj

publikacja 08.09.2015 17:18

Pęd do wiedzy i nacisk na wszechstronny rozwój nie dotyczy tylko ludzi młodych. Starsi też chcą się dokształcać, by sprostać wymaganiom współczesnego świata.

Jedną z misji szkoły są występy teatralne dla dzieci z przedszkoli Justyna Jarosińska /Foto Gość Jedną z misji szkoły są występy teatralne dla dzieci z przedszkoli

W 2008 r. w Lublinie, dzięki inicjatywie i autorskiemu projektowi Zofii Zaorskiej, powstała pierwsza w Polsce Szkoła Super Babci i Super Dziadka.

Dziś po siedmiu latach działalności, ma nie tylko wielu absolwentów ale też tzw. wiecznych studentów, którzy bez szkoły dla babć i dziadków nie wyobrażają sobie już życia. 

Pani Zofia sama była już babcią, gdy zakładała szkołę. Chciała stworzyć miejsca, gdzie opiekunowie dostaliby wsparcie w towarzyszeniu wnukom w poznawaniu świata, zdobywaniu umiejętności ciekawej, rozwijającej zabawy oraz w podjęciu obowiązków szkolnych.

Jak się okazało, Szkoła Super Babci i Super Dziadka stała się także miejscem samorozwoju dla tych wszystkich, którzy zdecydowali się do niej zapisać.

 - Jestem wielozawodowcem i różne szkoły w swoim życiu kończyłam, ale ta szkoła jest dla mnie najważniejsza - mówi Ewa Małaj, wieloletnia już słuchaczka Szkoły. - Zapisałam się  kiedy moja wnuczka miała dwa lata. Bardzo chciałam być dobrą, a nawet bardzo dobrą babcią. Wiedziałam, że czasy się zmieniły i dziś dzieci trzeba inaczej wychowywać niż kiedyś. Gdy zaczęłam uczestniczyć w zajęciach, poczułam się w naprawdę dobrze w roli babci - przekonuje. 

Pani Ewa podkreśla także, że szkoła oprócz pewności siebie nauczyła ją jak odnajdywać się w nowej rodzinie i jak mieć z rodziną dobre relacje. 

Aktualnie trwają zapisy na kolejny semestr w nietypowej szkole. Zofia Zaorska zachęca wszystkich, którzy są otwarci na kontakt z dziećmi w rodzinie, ale także poza nią, do wzięcia udziału w proponowanych formach aktywności.

- W tym roku będą działały stare, ale też całkiem nowe koła zainteresowań: teatralne, opowiadaczy, zabaw wielopokoleniowych i gier planszowych - wylicza pani Zofia. - Uczestnicy zostaną przygotowani do spotkań z dziećmi w przedszkolach i szkołach, co pozwoli pełnić pożyteczną i wdzięczną rolę wśród najmłodszych - dodaje. 

Super babcie i super dziadkowie będą także przygotowywać kolejną grę z cyklu „Tajemnice ulic Lublina” oraz rozpoczną nowy cykl spotkań zatytułowany „ Nasze wnuki dojrzewają”. Jak informuje Zofia Zaorska, cały czas poszukiwani są także wolontariusze do pomocy dzieciom w nauce. 

Do Szkoły Super Babci i Super Dziadka można się zapisywać do 21 września mailowo: szkolasuperbabci@wp.pl lub telefonicznie u pani Zofii: 608 702 28