Zakończenie Roku św. Pawła na świecie

KAI |

publikacja 28.06.2009 20:41

Nie tylko w Rzymie, ale także w innych miejscach związanych szczególnie z Apostołem Narodów odbyły się uroczystości zakończenia Roku św. Pawła. Benedykt XVI wysłał swych wysłanników do Ziemi Świętej, Turcji, Malty, Cypru, Grecji, Syrii i Libanu.

Każdemu z kardynałów towarzyszy misja papieska, składająca się z miejscowego duchowieństwa różnych obrządków.

Żył tam i działał św. Paweł, dlatego słusznie można użyć w tym przypadku określenia: Loca Paulina, czyli „Miejsca Pawłowe” – pisze Benedykt XVI swojemu wysłannikowi do Ziemi Świętej. Mianował nim kard. Waltera Kaspera, odpowiedzialnego w Kurii Rzymskiej za ekumenizm i za dialog z żydami. W liście do niego Papież przypomina, że Pawłowa nauka o dziele zbawczym Chrystusa, usprawiedliwieniu grzeszników i Kościele zachowuje stałą aktualność. Papieski wysłannik, spotykając się z miejscowymi wiernymi, a także ze zwierzchnikami religijnymi i władzami świeckimi, ma ukazać znaczenie osoby i nauczania Apostoła Narodów, a także jego troskę o zbawienie wszystkich ludzi.

Podobne zadania Ojciec Święty powierzył pozostałym sześciu kardynałom, których wysłał do „Miejsc Pawłowych”, by przewodniczyli tam tym samym uroczystościom. Do Turcji, gdzie w Tarsie urodził się Szaweł, udał się kard. Jean-Louis Tauran, odpowiedzialny za sprawy dialogu międzyreligijnego. Na Maltę – kard. Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Na Cypr – kard. Renato Martino, któremu są powierzone kwestie sprawiedliwości i pokoju. Do Grecji – kard. Jozef Tomko, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Do Libanu – kard. André Vingt-Trois z Paryża. Natomiast specjalnym papieskim wysłannikiem na zakończenie Roku św. Pawła w Syrii jest kard. Antonio María Rouco Varela z Madrytu. W damasceńskich obchodach uczestniczy też bp Ryszard Karpiński z Lublina.