Prof. Lewicki zaskoczony przyjęciem papieża w USA

jdud

publikacja 25.09.2015 14:39

Jestem przyjemnie zaskoczony, jak dużo i jak dobrze mówi się o wizycie papieża w Ameryce - powiedział serwisowi gosc.pl przebywający w USA amerykanista z UKSW prof. Zbigniew Lewicki.

Prof. Lewicki zaskoczony przyjęciem papieża w USA JUSTIN LANE /PAP/EPA Nowojorczycy z okien budynku przy ekskluzywnej Piątej Alei obserwują przejazd papieża do katedry św. Patryka

Jego zaskoczenie bierze się stąd, że, rozdział państwa od religii i kwestia katolicyzmu jako religii - w kontraście do wyznań protestanckich - zawsze była w USA dosyć trudna.

- Papież Franciszek jest przyjmowany z ogromnym entuzjazmem przez liberalną Amerykę, ponieważ jego posłanie bardzo odpowiada temu, co liberalni Amerykanie - czyli osoby, które w ogromnej mierze decydują o treści i sposobie przekazu w mediach - mówią i myślą o powinnościach wobec biednych, wobec imigrantów, o pokorze, o braku przepychu. To jest tutaj bardzo dobrze odbierane i nagłaśniane - zauważył prof. Lewicki.

Dodał, że konserwatyści - jeśli są chrześcijanami - to również ustosunkowują się do wizyty Ojca świętego pozytywnie z powodu swoich poglądów.

- Krytyki, praktycznie biorąc, nie ma, poza małymi grupkami ateistów - dodał ekspert.

- Papież jest tu bardzo dobrze przyjmowany. Czy to będzie trwałe - nikt nie wie. Ale na ten moment papież Franciszek zrobił bardzo wiele dla pozytywnego odbioru katolicyzmu w Ameryce - ocenia ekspert.