Papież przyjmie prezydenta Dudę

PAP |

publikacja 26.09.2015 14:12

9 listopada papież Franciszek przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta Andrzeja Dudę - ogłosił w sobotę ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka. Będzie to pierwsze spotkanie nowego prezydenta Polski z papieżem.

Papież przyjmie prezydenta Dudę Jakub Szymczuk /foto gość Prezydent Andrzej Duda

Dyplomata poinformował podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej, że przygotowania do audiencji, o którą zabiegała strona polska, trwały kilka tygodni. Wynikało to przede wszystkim z napiętego programu zajęć papieża.

"Jeśli chodzi o zorganizowanie wizyty polskiego prezydenta zrozumienie ze strony Watykanu było oczywiste" - dodał Piotr Nowina-Konopka. Podkreślił, że podczas rozmów ze stroną watykańską przekonał się, że "Watykan bardzo cieszy się na tę wizytę".

"Zwłaszcza w perspektywie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie spotkanie to pozwoli naszkicować szerszy plan tego, co nas czeka latem przyszłego roku " - oświadczył ambasador odnosząc się do przyjazdu papieża Franciszka do Polski z tej okazji.

W programie pobytu prezydenta w Watykanie znajdzie się również spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i wizyta przy grobie Jana Pawła II w bazylice świętego Piotra.

Ambasador Nowina-Konopka pytany przez PAP, czy termin audiencji uzgodniono, biorąc także pod uwagę wybory parlamentarne w Polsce, odparł, że zwyczajem Watykanu jest to, że nie organizuje się wizyt w trakcie kampanii wyborczej. Jak zauważył, papież Franciszek ze swym latynoamerykańskim doświadczeniem szczególnie skrupulatnie przestrzega tej reguły.

Piotr Nowina-Konopka dodał: "Nie wchodziła w rachubę data przed naszymi wyborami. Dwa tygodnie po wyborach to stawia też prezydenta w lepszej sytuacji, bo już będzie wiedział, jaka jest sytuacja polityczna w kraju i relacjonując ją papieżowi będzie już wiedział, jaki jest werdykt wyborców i jak się ukształtuje konstelacja polityczna w Polsce". "Myślę, że nikt nie dopuszczał możliwości wizyty przed samymi wyborami" - wyjaśnił.