Lubuskie: Przechodzi fala powodziowa

PAP |

publikacja 30.06.2009 12:12

- Do województwa lubuskiego dociera fala powodziowa na Odrze. Odra przekracza stan alarmowy m.in. na wodowskazie w Nowej Soli, stan ostrzegawczy notowany jest już w położonych dalej na północ Cigacicach, Nietkowie, Krośnie Odrzańskim i Połęcku. Na razie nie ma zagrożenia powodzią.

Lubuskie: Przechodzi fala powodziowa Henryk Przondziono/Agencja GN

Jak poinformowało PAP Centrum Zarządzania Kryzysowego (CZK) Wojewody Lubuskiego, Odra ma jeszcze przybierać przez kilka dni. We wtorek w Nowej Soli osiągnęła poziom 419 cm, przekraczając stan alarmowy o 19 cm. W Cigacicach rzeka przekracza stan ostrzegawczy o 45 cm, ale i tam niebawem dotrze główna fala, możliwe jest i tam przekroczenie stanu alarmowego.

Rzeka zachowuje się spokojnie, woda podnosi się powoli i na razie nie ma zagrożenia powodzią.

CZK nie ma informacji o poważniejszych podtopieniach. Możliwe jest zalewanie łąk i pól sąsiadujących z jej korytem - to sytuacja normalna przy wysokim poziomie Odry.

W przypadku Nowej Soli Odra może stać się niebezpieczna przy poziomie 500 cm, ale do takiego stanu jeszcze jej daleko i według prognoz nie powinna go osiągnąć.

W regionie poprawia się sytuacja na Bobrze, który przez kilka dni zagrażał mieszkańcom Szprotawy i Żagania. Od kilku dni alarm powodziowy obowiązuje w gminie Szprotawa, a w gminie Żagań - stan pogotowia przeciwpowodziowego.