Gdy świat staje do góry nogami...

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 02.10.2015 17:53

Modlitwa i wsparcie. Dla rodziców i ich dzieci, które odeszły.

Śmierć dziecka boli niezależnie od tego, ile miało dni czy lat Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Śmierć dziecka boli niezależnie od tego, ile miało dni czy lat

Nieważne, ile miały dni czy lat. Czy nie zdążyły się urodzić, czy też już prawie dorosłe uległy wypadkowi, zachorowały, odeszły w dramatycznych okolicznościach. Rodziców ich śmierć bardzo mocno boli.

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Dlaczego 15 października? Bo tyle trwa ciąża począwszy od 1 stycznia. "Bo nie ma chyba rodziny, w której nie zdarzyłoby się to nieszczęście, polegające na tym, że to rodzice odprowadzają swoje dzieci do bram wieczności, a nie dzieci rodziców. Świat staje do góry nogami i wszystko ulega przewartościowaniu" - piszą rodzice, którzy przez to cierpienie przeszli, a teraz chcą pomóc innym, znajdującym się w takiej samej rozpaczy, w jakiej oni kiedyś byli.

Zapraszają 16 października o 19.30 na Mszę świętą z okazji Dnia Dziecka Utraconego do kościoła ojców dominikanów na Służewie (ul. Dominikańska 2). W czasie Eucharystii zostaną wyczytane imiona i nazwiska polecanych Bogu zmarłych dzieci (zarówno tych starszych, jak i całkiem maleńkich). Ich imiona i nazwiska można zgłaszać na adres: ddu.warszawa@gmail.com. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie inaugurujące nowy cykl spotkań rodziców dziecka utraconego. Utraconego nie tylko w czasie ciąży, ale także tego już dorosłego. 

"Często rodzice po stracie, opowiadając o okolicznościach, w jakich doszło do wypadku lub innego tragicznego zdarzenia, mówią 'moje dziecko nie żyje… dla mnie czas się zatrzymał, ale świat gna dalej na oślep'. Często słyszą wtedy pocieszenie: "Czas leczy rany". Zamiast powtarzania słów, które nic nie wnoszą, lepsze jest milczenie, uścisk dłoni, przytulenie, ciepłe spojrzenie, współczujący uśmiech, a przede wszystkim modlitwa" - piszą rodzice po stracie.

Wszelkie informacje dotyczące tego, co dzieje się w związku z Dniem Dziecka Utraconego w innych miastach i miasteczkach, znajdują się na stronie: www.dlaczego.org.pl, https://www.facebook.com/dlaczego.stratadziecka.