Papież przyjął nowych metropolitów

KAI |

publikacja 30.06.2009 17:33

Na prywatnej audiencji przyjął Benedykt XVI 30 czerwca nowych arcybiskupów metropolitów, którzy wczoraj otrzymali z jego rąk paliusze. Paliusz, długa biała wstęga z wełny, jest oznaką komunii z Ojcem Świętym oraz władzy na terenie poszczególnych prowincji kościelnych.

Paliusz Henryk Przendziono/Agencja GN Paliusz

Wśród 34 hierarchów przybyłych do Auli Pawła VI było dwóch Polaków – metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga i lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki. Paliusz, długa biała wstęga z wełny, jest oznaką komunii z Ojcem Świętym oraz władzy na terenie poszczególnych prowincji kościelnych.

Arcybiskupów-metropolitów i wiernych z ich diecezji, którzy z nimi przybyli, papież pozdrowił w narodowych językach – po włosku, francusku, angielsku, hiszpańsku i portugalsku. Do abp. Dzięgi zwrócił się po polsku, zaś do abp. Mokrzyckiego po ukraińsku.

„Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Pozdrawiam szczególnie nowego metropolitę szczecińsko-kamieńskiego arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, który wczoraj otrzymał paliusz i wiernych tej metropolii. Niech ten paliusz w Roku Kapłańskim będzie także dla wszystkich kapłanów symbolem i zachętą do budowania jedności z własnym biskupem, między sobą oraz wśród wiernych. Upraszając dla wszystkich dary Bożej miłości z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – powiedział Ojciec Święty zwracając się do abp. Dzięgi.

„Witam Ciebie Mieczysławie Mokrzycki, arcybiskupie lwowski obrządku łacińskiego i wszystkich tych, którzy towarzyszą Ci w tym momencie życia wspólnoty kościelnej. Jeszcze raz dziękuję Ci za Twoją służbę dla Kościoła w roli mojego współpracownika, a wcześniej mojego czcigodnego poprzednika Jana Pawła II. Niech Duch Pański towarzyszy Ci w Twojej pasterskiej posłudze dla dobra wiernych powierzonych Twojej opiece, przekazuję im swoje serdeczne pozdrowienia” – powiedział następnie do drugiego z naszych rodaków.

W gronie nowych metropolitów, którym papież wręczył wczoraj paliusze, obok m.in. dwóch Polaków było pięciu Amerykanów, w tym arcybiskupi Nowego Jorku Michael Dolan oraz Detroit, Henry Vigneron, czterech Brazylijczyków, w tym metropolita Rio de Janeiro, Orani João Tempesta, trzech Włochów, w tym arcybiskup Florencji, Giuseppe Betori, również trzech Meksykanów, dwóch Hiszpanów – arcybiskupi Toledo i Walencji oraz dwóch Kanadyjczyków.

Paliusz jest długą zamkniętą wstęgą, wykonaną z białej wełny, ozdobioną sześcioma krzyżami z czarnej wełny, nakładaną przez głowę i spływającą na piersi i plecy. Prawo jego noszenia mają papież – w całym Kościele oraz arcybiskupi-metropolici – tylko na terenie ich prowincji kościelnych podczas uroczystych liturgii.