Szydło: zlikwidujemy podatek od kopalin

Roman Tomczak

publikacja 06.10.2015 19:02

Kandydatka PiS na premiera zapewniał w Lubinie, że jej partia chce rozwoju KGHM, ale nałożony na tę firmę podatek hamuje ten proces. Zapewniała, że po wygranych wyborach to się zmieni.

Szydło: zlikwidujemy podatek od kopalin Roman Tomczak /Foto Gość Zdaniem PiS KGHM mógłby się szybciej rozwijać. Kulą u nogi miedziowego holdingu jest podatek od kopalin

Spotkanie odbyło się na Wzgórzu Zamkowym, pod pomnikiem zamordowanych w stanie wojennym demonstrantów. Ten symbol "Solidarności" od lat skupia środowiska prawicowe i związane wprost z Prawem i Sprawiedliwością.

Dziś (06.10) zebrał się tam kilkusetosobowy tłum, który oczekiwał od Beaty Szydło, kandydatki PiS na premiera, zdecydowanych deklaracji w sprawie tzw. podatku od kopalin. I doczekał się.

- Zapewniam państwa, że jeżeli dojdziemy do władzy, zlikwidujemy ten podatek, który tylko formalnie nazywa się podatkiem od niektórych kopalin, a w rzeczywistości jest obciążeniem dotykającym jedynie KGHM, najlepiej rozwijająca się polską firmę - mówiła w Lubinie Beata Szydło. Jej zdaniem podatek od kopalin hamuje rozwój miedziowego holdingu, bo pieniądze te mogłyby być w całości przekazywane na rozwój firmy.

Szydło przywiozła ze sobą projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku. Ten sam dokument przed kilkoma miesiącami miał ze sobą w Lubinie Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.

Beata Szydło odpowiadała także na pytania dziennikarzy. Redaktorzy z "Gazety Wyborczej" pytali, czy jeśli PiS zlikwiduje podatek od kopalin, to czy w ślad za tym ukróci przywileje związkowe. Dziennikarka TVN24 pytała, gdzie Beata Szydło widzi histerię w postępowaniu premier Ewy Kopacz, a reporterka TVN była ciekawa, czy Antoni Macierewicz jest idolem przyszłej pani premier.

Pytanie o ewentualną renegocjację umów międzynarodowych w sprawie kwot uchodźców (w przypadku zwycięstwa PiS w wyborach) zadał dziennikarz niemieckiej telewizji ZDF. Beata Szydło odpowiedziała, że jej zdaniem rząd polski zbyt pochopnie ocenił nasze możliwości w tej kwestii i że należy tę sprawę jeszcze raz przedyskutować.

Beacie Szydło towarzyszyli m. in. wiceprezes PiS Adam Lipiński oraz Elżbieta Witek, rzeczniczka prasowa partii. Wszyscy złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar Sierpnia '82 w Lubinie. Goście spotkali się także w indywidualnych rozmowach z mieszkańcami miasta.

Po wizycie w Lubinie Beata Szydło pojechała na spotkanie z mieszkańcami Jeleniej Góry.