Zdobywcy TOTUS-ów

jjw

publikacja 10.10.2015 17:41

Na Zamku Królewskim ogłoszono laureatów katolickich nobli.

Tegoroczni laureaci Nagrody TOTUS oraz osoby nominowane Jakub Szymczuk /Foto Gość Tegoroczni laureaci Nagrody TOTUS oraz osoby nominowane

W przeddzień Dnia Papieskiego, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszono tegorocznych laureatów nagrody TOTUS, przyznawanej przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” osobom oraz instytucjom, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Witając uczestników, prowadząca tegoroczną galę Grażyna Torbicka odczytała fragment listu, jaki do uczestników i organizatorów Dnia Papieskiego przesłał papież Franciszek.

Nagroda, zwana katolickim noblem, przyznawana jest w czterech dziedzinach. W kategorii: „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nagrodę TOTUS przyznano Krzysztofowi Pendereckiemu.

Krzysztof Penderecki to współczesny polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Były rektor, do dnia dzisiejszego profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Doctor honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory o bardzo oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, często wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji (np. stukanie w denko instrumentów smyczkowych). W tym stylu skomponowane są m.in. „Pasja według św. Łukasza”, „Ofiarom Hiroszimy - tren”, „Polymorphia”, „De natura sonoris”. Niedługo po „Pasji według św. Łukasza” powstało pierwsze dzieło operowe kompozytora „Diabły z Loudun”, którego prawykonanie odbyło się 20 czerwca 1969 r. w Operze Hamburskiej w reżyserii Konrada Swinarskiego. Od 1973 r. Penderecki zajmuje się także dyrygenturą, prowadząc polskie oraz światowe zespoły symfoniczne.

Odbierając nagrodę z rąk abp. Tadeusza Gocłowskiego, Krzysztof Penderecki przypomniał słowa św. Jana Pawła II o "duchowości służby artystycznej". - Muzyka nie może być pustymi dźwiękami, musi być nacechowana sensem - mówił kompozytor. - Dlatego przez całe życie piszę muzykę religijną, sakralną.

Pozostałymi nominowanym w tej kategorii byli: poeta i pisarz Ernest Bryll oraz dziennikarz Grzegorz Górny. Kapituła nagrody postanowiła przyznać specjalne wyróżnienie Ernestowi Bryllowi.

Za „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” główną nagrodę otrzymała Poczta Polska S.A. Odbierając statuetkę z rąk abp. Celestino Migliore, przedstawiciele firmy: Piotr Michalski, członek zarządu i Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora biura marketingu, podziękowali za uznanie. Towarzyszącą TOTUS-owi nagrodę pieniężną postanowili przeznaczyć na stypendia dla zdolnej młodzieży, fundowane przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".  

Poczta Polska towarzyszyła pontyfikatowi św. Janowi Pawłowi II, emitując znaczki poświęcone jego osobie i ważnym wydarzeniom z jego posługi. Emisje znaczków były kontynuowane także po śmierci papieża, m.in z okazji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II (we współpracy z Pocztą Watykańską). Godny podkreślenia jest wysoki poziom artystyczny i edytorski wszystkich emisji znaczków. Poczta Polska wydaje też znaczki i albumy poświęcone dziedzictwu duchowemu Kościoła i kultywujące tradycje chrześcijańskie.

Inni nominowani w tej kategorii to: „Biblia miejsc” Wydawnictwa M i Fundacja Szlaki Papieskie.

Laureatem Totusa w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” została Helena Pyz. W jej imieniu nagrodę z rąk kard. Kazimierza Nycza odebrała Anna Sułkowska, kierownik Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, która poinformowała, że gratyfikację pieniężną związaną z TOTUS-em Helena Pyz przeznaczyła na sfinansowanie młodym z Jeevodaya wyjazdu na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży. 

Helena Pyz to kobieta o ogromnym sercu, lekarka, świecka misjonarka, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jedyny lekarz w Centrum Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach, a dla tysięcy swych wychowanków po prostu Mami, czyli Mama. Jak mało kto rozumie stygmat trądu, bo sama od dzieciństwa naznaczona jest niepełnosprawnością w wyniku choroby Heinego-Medina. Ćwierć wieku temu pojechała leczyć do Indii trędowatych, gdyż usłyszała, że prowadzący Ośrodek polski kapłan, a zarazem lekarz jest ciężko chory i po jego śmierci kilka tysięcy trędowatych zostanie bez opieki. Chociaż osobiście nie poznała ks. Adama Wiśniewskiego, kontynuuje zainicjowane przez niego dzieło. Centrum, powstałe jako wotum Polaków za Millenium Chrztu, działa nieprzerwanie od 45 lat. W tym czasie udzielono w nim pomocy medycznej 100 tys. pacjentom, w tym 15 tys. trędowatym. Od czasu przyjazdu dr Pyz wykryto ok. 7 tys. nowych przypadków trądu. Objęto opieką także chorych na AIDS. Powstała uznana przez państwo szkoła, zapewniająca wykształcenie od przedszkola po liceum - otwierająca dzieciom z rodzin trędowatych drogę na studia, a przede wszystkim dająca im szansę na lepsze życie w społeczeństwie naznaczonym powszechnym analfabetyzmem. Obecnie w placówce wykształcenie zdobywa 1000 uczniów, z których ponad 400 mieszka w internacie na terenie Ośrodka. Wiele prowadzonych dzieł jest możliwych dzięki szeroko zakrojonej Adopcji Serca.

Pozostali nominowani w tej kategorii to: Anna Grajcarek (pielęgniarka, angażująca się od lat 80. ubiegłego wieku w ochronę praw i godności człowieka, zwłaszcza krzywdzonych dzieci; założycielka czasopisma „Ad Vocem”), s. Elżbieta Dąbrowska (od ponad 30 lat zaangażowana w pomoc samotnym, nieletnim i młodocianym matkom; do 2008 r. dyrektor Domu Samotnej Matki w Elblągu, obecnie prowadzi Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej w tym mieście).

Zdobywcą tegorocznego TOTUS-a Medialnego, przyznawanego "dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” jest portal internetowy Deon.pl. Szefowi portalu o. Dariuszowi Piórkowskiemu SJ oraz redaktorowi naczelnemu Piotrowi Żyłce statuetkę wręczył abp Józef Kowalczyk.

- Chciałbym Panu Bogu wszechmogącemu podziękować za to, że codziennie nam błogosławi daje nam siły, żebyśmy na tyle, na ile potrafimy, często nieumiejętnie, ale starali się ludzi do Pana Boga prowadzić - mówił Piotr Żyłka.

Portal, powstały z inicjatywy ojców jezuitów w 2009 r., stawia sobie za cel informowanie o znaczących wydarzeniach społecznych oraz interpretowanie ich z punktu widzenia nauki Kościoła, a także komentowanie wydarzeń kościelnych i przybliżanie ich znaczenia. Zamieszczane na nim artykuły, felietony, rozważania, konferencje, rekolekcje, mają charakter formacyjny i poradnikowy. Promowane są wartościowe książki i artykuły. Interaktywne funkcje dają internautom możliwość współtworzenia treści, podejmowania dyskusji i zawierania znajomości. Deon.pl odwiedza miesięcznie ponad milion unikalnych użytkowników.

Nominowani w tej kategorii byli również: Telewizja TRWAM, zespół twórców serialu TVP „Ranczo”, miesięcznik „W drodze”, Fundacja „Sprawiedliwi dla Świata”.

Dotychczasowi laureaci Nagród TOTUS to m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, Adam Bujak, s. Małgorzata Chmielewska, o. Jan Góra OP, Henryk Mikołaj Górecki (zm. 2010), Krzysztof Kolberger (zm. 2011), Zygmunt Kubiak (zm. 2004), Maja Komorowska, prof. Jerzy Nowosielski (zm. 2011), Grzegorz Polak, Marek Piwowski, ks. Jan Twardowski (zm. 2006), George Weigel, prof. Andrzej Zoll, zespół Arka Noego, Fundacja “Instytut Tertio Millennio”, „Gość Niedzielny”, Katolicka Agencja Informacyjna, „Niedziela”, portal Opoka, redakcja Mszy św. radiowej, Redakcja Programów Katolickich TVP, „Tygodnik Powszechny”, program „Ziarno”.