Lublin świętuje

Agnieszka Gieroba/GN

publikacja 01.07.2009 14:16

Lublin wraz z zaproszonymi gośćmi wśród których są prezydenci Lech Kaczyński, Wiktor Juszczenko, Valdas Adamkus oraz były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz świętuje 440. rocznicę podpisania unii lubelskiej. Uroczystości na taką skalę w Lublinie jeszcze nie było.

Lublin świętuje Agnieszka Gieroba/GN Nabożeństwo ekumeniczne w lubelskiej archikatedrze z okazji 440. rocznicy unii polsko-litewskiej

Świętowanie rozpoczęło się w archikatedrze od nabożeństwa ekumenicznego z udziałem licznych biskupów, przedstawicieli różnych kościołów oraz mieszkańców Lublina w tym mniejszości narodowych zamieszkujących Lubelszczyznę.

Z archikatedry goście przenieśli się na Katolicki Uniwersytet Lubelski, który na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 4 czerwca 2009 roku, z okazji jubileuszu 440. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej podjął uchwały o nadaniu tytułów doktora honoris causa KUL Valdasowi Adamkusowi, Wiktorowi Juszczence, Lechowi Kaczyńskiemu, Stanisławowi Szuszkiewiczowi, Valdisowi Zatlersowi oraz Toomasowi Hendrikowi Ilvesowi. Dwaj ostatni do Lublina nie mogli przybyć.

Unię polsko-litewską - podpisaną w Lublinie, w 1569 roku za czasów Zygmunta Augusta - poprzedziła długoletnia - bo już od XIV wieku - historia układów łączących oba państwa. Sama idea unii narodziła się bowiem na przełomie XIV i XV wieku, w wyniku zagrożenia, jakie dla obydwu państw stanowił wówczas Zakon Krzyżacki. Początkowo i Polska, i Litwa pozostawały w unii personalnej - a na przełomie XV i XVI wieku - tylko dynastycznej. Ostatecznie związek państw przyjął kształt unii realnej i powstało państwo zjednoczone, ale nie jednorodne.

Mimo komunikacyjnego paraliżu miasta obchody - dokładnie w dzień zawarcia partnerskiej unii Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim są dla Lublina wielkim świętem.