Ta wojna wciąż trwa....

jjw

publikacja 22.10.2015 10:31

Poruszająca wystawa fotografii wojennych z Ukrainy, dokumentująca los dzieci i rodzin.

Wojna zabiera dzieciństwo Ludek Ondruska Wojna zabiera dzieciństwo

22 października o godz. 19 na Zamku Królewskim odbędzie się wernisaż wystawy "...forgotten by world", obrazującej sytuację rodzin i dzieci ze wschodnich rejonów Ukrainy, gdzie toczy się wojna.

Tragedię cywilów pokazują zdjęcia znanych i cenionych fotoreporterów. Pod względem artystycznym wystawę przygotował nasz redakcyjny fotoreporter Jakub Szymczuk, laureat Grand Press Photo 2014 za zdjęcie zrobione podczas tragicznych wydarzeń na Majdanie.

- Chcemy, by świat nie zapomniał, że już drugi rok na Ukrainie trwają walki i odbywa się niszczenie miast, zamieszkałych osiedli, giną mieszkańcy, w tym starcy, kobiety i dzieci. Staramy się również powstrzymać narastającą wrogość i konflikty również w innych regionach świata - tłumaczy Maciej Mongird z Fundacji LAMBRE, która wraz ze Stowarzyszeniem EXPATRIA przygotowały wystawę na Zamku.

Szacuje się, że od początku konfliktu we wschodnich rejonach Ukrainy 68 dzieci zostało zabitych, 186 raniono, a ponad 183 tys. zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a tym samym zostało pozbawionych podstawowych praw, w tym edukacji.

Podczas dzisiejszego wernisażu  uczestnicy zobaczą film dokumentalny Luděka Ondruška, obrazujący ogrom zniszczeń i cierpienie mieszkańców Donbasu zimą 2014 r.

Odbędzie się też aukcja wybranych zdjęć z wystawy, z autografami autorów oraz cennych przedmiotów ofiarowanych przez znanych artystów, sportowców i dziennikarzy. Całkowity dochód z wystawy oraz aukcji zostanie przeznaczony na leczenie dzieci z terenów ogarniętych konfliktem i pomoc w ich powrocie do normalności.

Po warszawskim wernisażu, wystawa będzie prezentowana w Gdańsku, Pradze, Kijowie, Hamburgu.