Warszawiacy ratują zabytkowe mogiły

publikacja 31.10.2015 18:09

Na ratowanie powstańczych i zabytkowych grobów - trwają kwesty na stołecznych cmentarzach.

Warszawiacy ratują zabytkowe mogiły Agata Ślusarczyk /Foto Gość Witold Parleka kwestuje na Powązkach od 18 lat

Szara metalowa puszka z napisem "Ratujmy zabytki Powązek” - to znak rozpoznawczy wolontariuszy kwestujący na stołecznych Powązkach. W tym roku na cmentarnych alejkach 31 października i 1 listopada pojawi się ok. 250 osób, wśród nich także znane postacie.

Udział w zbiórce na Cmentarzu Powązkowskim potwierdzili m.in. Danuta Szaflarska, Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz, Kazimierz Kaczor, Jan Englert, Marian Opania, Hanna Śleszyńska, Grażyna Szapołowska, Anna Nehrebecka a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W kweście będą uczestniczyć członkowie zespołu pieśni i tańca Mazowsze oraz - po raz pierwszy - ratownicy warszawskiego WOPR. Puszka postawiona będzie też przy grobie inicjatora powązkowskiej kwesty Jerzego Waldorfa w Alei Katakumbowej.

- Znane osobistości mają swoje ulubione misja. Na przykład Magdalena Zawadzka kwestuje przy grobie swojego męża Gustawa Holoubka, przy grobie Stefana Starzyńskiego stają varsavianiści, z kolei Dorotę Stalińską można spotkać w okolicy mogiły rodu Hiszpańskich. Wiele znanych osób kwestuje przy głównej bramie cmentarza - zauważa Witold Parleka, który w zbiórce uczestniczy już 18. raz.

Zbiórka na warszawskich Powązkach jest organizowana po raz 41. przez Komitet Opieki nad Zabytkami Starych Powązek. Skarbona została wystawiona także przy grobie Jerzego Waldorffa w Al. Katakumbowej.

Zebrane w tegorocznej kweście pieniądze przeznaczone będą na renowację kilkunastu obiektów m.in. kaplicy Epsteinów, do Alei Katakumbowych przeniesione zostaną też tablice pamiątkowe po żołnierzach insurekcji kościuszkowskiej i powstania listopadowego.

W ostatnich kwestach udało się zebrać: w 2010 r. - 243,1 tys. zł, w 2011 r. - 257,8 tys. zł, w 2012 r. - 214,9 tys. zł, w 2013 r - 233 tys. zł., a w roku ubiegłym - 249,6 tys. zł. Zbiórkę pieniężną prowadzi także Komitet Ratowania Zabytków na Rossie.

W 2015 r. Komitet Opieki nad Zabytkami Starych Powązek zakończył odnawiać Aleję Zasłużonych, w ramach której odrestaurowano 110 nagrobków, a także przeprowadził renowację kaplicy Lachnickich, nazywaną dotąd kaplicą anonimową.

Prace konserwatorskie pozwoliły odszyfrować nieczytelną dotychczas inskrypcję. Wśród dokonanych w tym roku prac konserwatorskich znalazła się też renowacja pomnika Adolfa Dygasińskiego, polskiego powieściopisarza, publicysty i pedagoga, którą sfinansował Urząd Miasta Pińczów, z którego pochodził zmarły w 1902 roku artysta.

31 października i 1 listopada odbywa się także zbiórka prowadzona przez Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 r. pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego.

Celem kwesty jest odtworzenie i odrestaurowanie zniszczonych mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, a także odnowienie miejsc pamięci powstania, głównie pomników i tablic pamiątkowych, na terenie kraju.

Wolontariuszy zaopatrzeni w specjalny identyfikator i puszkę kwestarską można spotkać na terenie Wojskowych Powązek i Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. W tym roku odbywa się ona pod hasłem "Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich". Datki można także wrzucać do skarbonki w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ramach odbywającej się od 2004 r. kwesty zgromadzono ponad 430 tys. zł. Zebrane datki mają umożliwić remont kilkudziesięciu nagrobków powstańców warszawskich oraz wspomóc renowację pomników związanych ze zrywem m.in. pomnika powstania warszawskiego w Słupsku.

Obecnie Muzeum prowadzi weryfikację kolejnych kwater na Wojskowych i Cywilnych Powązkach. Równocześnie prowadzimy kwerendę w zakresie zaniedbanych i zniszczonych mogił powstańców warszawskich na innych warszawskich nekropoliach, przede wszystkim Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.