Wychowywać w odpowiedzialnej miłości

Justyna Liptak

publikacja 21.11.2015 20:00

- W prawidłowym rozwoju dziecka potrzebne są dwa filary: miłość i wychowanie. To są te skrzydła, które pozwolą młodemu człowiekowi zrealizować życiowe cele - wyjaśnia Renata Mroczkowska z Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa.

Andrzej Wronka zainteresował słuchaczy swoją prelekcją o manipulacji psychocybernetycznej Justyna Liptak /Foto Gość Andrzej Wronka zainteresował słuchaczy swoją prelekcją o manipulacji psychocybernetycznej

Na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczął się dzisiaj cykl wykładów w ramach 9. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświęconej zagrożeniom rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI wieku. Konferencja odbywa się pod hasłem: „Kochać i wychowywać. Błędy, skutki, prewencja".

Trzydniowe spotkanie naukowe rozpoczęło się w piątek wieczorem (20 listopada) Mszą św. w katedrze oliwskiej. Homilię wygłosi ks. dr Jan Uchwat, ojciec duchowny w Gdańskim Seminarium Duchownym.

Drugi konferencyjny dzień podzielony został na trzy tematyczne bloki, w czasie których zaproszeni goście poruszali tematy związane z rodziną, edukacją, nauką czy duchowością. Spotkanie odbyło się w budynku biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 53.

Konferencja poświęcona została zagrożeniom dotykającym młodego człowieka, stąd na sali znaleźli się nauczyciele, księża, siostry zakonne. Ci, którzy z młodzieżą pracują na co dzień. W czasie konferencji prelegenci poruszali kwestie związane z odpowiedzialnym ojcostwem, życiem w czystości oraz zagrożeniami wynikającymi m.in. z manipulacji psychocybernetycznych.

– Młody człowiek to nadzieja, ale również zadanie, bo to, jak zostanie ukształtowany, zaowocuje jego lepszą lub gorszą przyszłością – mówi R. Mroczkowska. Do najczęstszego błędu w wychowaniu R. Mroczkowska zalicza brak czasu dla dzieci. – Papież Franciszek to trafnie określił, zadając pytanie, czy umiemy tracić czas ze swoimi dziećmi? To jest apel. Bo nasze dzieci nie będą pamiętały pięknie wysprzątanego domu, ale zapamiętają, że ze mną jako rodzicem można zawsze porozmawiać. Relację trzeba budować od najmłodszych lat, żeby nie stracić kontaktu z dzieckiem – wyjaśnia R. Mroczkowska.

Wśród zaproszonych prelegentów był ks. dr Jacek Nawrot, który w czasie swojego wykładu poruszył temat ojcostwa jako zadania. – Czasami mężczyźni mylą pojęcia. Myślą, że ich zadaniem jest zarządzanie rodziną. My nie jesteśmy od zarządzania. Naszym zadaniem jest szacunek i miłość wobec współmałżonki oraz bycie autorytetem pełnym czułości i mocy dla swoich dzieci – mówił ks. Nawrot.

Konferencja dedykowana jest pamięci ks. Janusza Witkowskiego.Ten duszpasterz zagrożeniom duchowym poświęcił dużą część swojego kapłańskiego życia. – On był taką iskrą dla nas, że trzeba mówić o zagrożeniach, bo dopiero, kiedy uświadomimy je sobie, możemy zacząć im przeciwdziałać – mówi R. Mroczkowska.

Ireneusz Rogala, moderator Różańca Rodziców, podkreśla, że zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka zmieniły się na przestrzeni 20 lat. – Zagrożeń jest więcej i są bardziej agresywne. Radykalnie zwiększył się dostęp do pornografii czy narkotyków. Zagrożona jest również rodzina. Podawana, jako największa społeczna wartość jest instytucjonalnie niszczona. Potrzeba nam sakramentalnych i właściwie utworzonych rodzin, w których wzrastać będą młodzi – wyjaśnia I. Rogala.

Organizatorzy podkreślają, że konferencja to nie tylko wymienianie poszczególnych zagrożeń, na jakie narażony jest młody człowiek. – Wyjaśniamy, czym są te zagrożenia, ale jednocześnie proponujemy drogi poradzenia sobie z nimi – dodaje I. Rogala.

W niedzielę uczestnicy konferencji będą mieli okazję wysłuchać wykładów m.in.: ks. Bertolda Dąbkowskiego, ks. Grzegorza Daroszewskiego oraz ks. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka. Gościem specjalnym spotkania będzie Ania Golędzinowska-Doto, która opowie o swojej drodze nawrócenia.

Organizatorami konferencji są: Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, Towarzystwo Edukacyjne Lokomotywa, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność Uniwersytetu Gdańskiego, Krzysztof Dośla i Różaniec Rodziców.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli abp Sławoj Leszek Głódź i rektor UG prof. Bernard Lammek.