Z Poznania na Jasną Górę

PAP |

publikacja 06.07.2009 10:34

Po raz 75. wyruszyła w poniedziałek z Poznania piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Jak przypomniał w czasie mszy św. metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, Polska jest krajem o wyjątkowej aktywności pielgrzymkowej.

Z Poznania na Jasną Górę Marek Piekara/Agencja GN

Tegoroczna Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się pod hasłem "Otoczmy troską życie". Pątnicy wysłuchają prelekcji m.in. na temat bezpieczeństwa na drogach, krwiodawstwa, transplantacji i eutanazji. Z Poznania do Częstochowy wyruszyło ponad tysiąc osób. Na Jasną Górę dotrą 15 lipca.

Abp Gądecki w trakcie homilii podczas mszy inicjującej pielgrzymkę stwierdził, że pielgrzymowanie pozostaje jednym z ważniejszych zjawisk religijnych na świecie. Jak wyliczył, corocznie na świecie w pielgrzymkach uczestniczy blisko 200 mln chrześcijan. Spośród nich ok. 80 mln udaje się do dwudziestu głównych ośrodków kultu religijnego.

Do Rzymu i Guadalupe pielgrzymuje po 12 mln osób rocznie, do San Giovanni Rotondo - 7 mln, do Lourdes - 6 mln, do Fatimy - 5 mln, a na Jasną Górę - ok. 4 mln ludzi.

Ogółem w Polsce w pielgrzymkach bierze udział ok. 5-7 mln osób rocznie.