Naukowo o kazaniach

KAI |

publikacja 09.07.2009 13:28

Pierwsza w Polsce praca licencjacka poświęcona kazaniom ks. Eugeniusza Burzyka, znanego bielskiego kaznodziei, powstała w Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Jej autor, Bogusław Rauer – nauczyciel języka polskiego z siedemnastoletnim stażem – obronił swą pracę 9 lipca z wynikiem bardzo dobrym.

39-letni polonista przyznaje, że praca była m.in. motywowana osobistą chęcią zrozumienia fenomenu krótkich kazań ks. Burzyka. „Chciałem dowiedzieć się, jak można w ciągu pięciu minut przekazać i wytłumaczyć ewangeliczny przekaz, zawarty w Słowie Bożym. Ksiądz sam mówi, że kaznodzieja musi być jak rewolwerowiec, który wchodzi i rozwala wszystkich. Chciałem sprawdzić czy to możliwe” – mówi w rozmowie z KAI.

Zdaniem promotora pracy dr Marka Bernackiego, kazania bielskiego kaznodziei, dzięki swemu uniwersalnemu i ekumenicznemu charakterowi, skierowane są do każdego poszukującego sensu życia człowieka, także agnostyka czy niewierzącego. „Autor nie ogranicza się li tylko do pobożnej gawędy religijnej, ale chętnie, wręcz namiętnie, nawiązuje inteligentną rozmowę z różnymi tekstami kultury i tradycji europejskiej” – podkreśla naukowiec.

Ks. Eugeniusz Burzyk, duszpasterz środowisk twórczych w diecezji bielsko-żywieckiej, jest autorem książek: „Krótsze od najkrótszych” oraz „Po pierwsze nie nudzić” – zbiorów krótkich kazań na cały rok liturgiczny. Jeszcze w tym tygodniu ukaże się jego kolejna książka pt. „Kazania Mikuszowickie”. We wrześniu zaplanowano wydanie najnowszego zbioru kazań ks. Burzyka pod tytułem „Kazania bez gadania”.

Większość swych kazań kaznodzieja wygłosił w kościele pw. św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich. Codziennie można je czytać na www.diecezja.bielsko.pl oraz na www.slowo.pl