Krzyż na Giewoncie dostępny dla turystów

KAI |

publikacja 10.07.2009 12:54

Po trwającym cztery tygodnie remoncie krzyża, szlak na Giewont jest już otwarty dla turystów. Ten znany postument wzmacniali naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Prace utrudnione były ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Giewont Jan Drzymała Giewont
Widok z Sarniej Skały

Renowacja krzyża na Giewoncie polegała na wzmocnieniu jego podstawy, czyszczeniu całej konstrukcji i pokryciu jej powłoką zabezpieczającą przed korozją. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadzili też dodatkowe pomiary konstrukcji krzyża m.in. przy pomocy skanera laserowego.

Prace przedłużały się ze względu na pogodę. Okazało się też, że remont musi być bardziej gruntowny niż zakładano.

Turyści wybierający się na Giewont mogą korzystać z otwartego szlaku z Wyżnej Przełęczy Kondrackiej. Jak ocenia Paweł Pełka, dziennikarz „Tygodnika Podhalańskiego, biorąc pod uwagę tłumy turystów przebywających pod Tatrami, w najbliższych dniach pewnie będą się tam ustawiać kolejki.

Krzyż na Giewoncie z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego, postawili na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego. Z biegiem lat stał się on symbolem wiary tutejszego ludu.

Metalową konstrukcję 17-metrowego krzyża wykonano w fabryce Góreckiego w Krakowie. Około 400 elementów konstrukcji dostarczono koleją do Zakopanego, gdzie w lipcu 1901 r. 250 osób, najpierw konnymi furmankami, a następnie na własnych barkach, wniosło wszystkie potrzebne materiały na szczyt. Po dwóch tygodniach pracy krzyż umocowano w skale. 19 sierpnia 1901 r. w obecności 300 osób ks. Władysław Bandurski, kanclerz Kurii Biskupiej w Krakowie, poświęcił efekt góralskiej pracy.

9 marca 1980 r. Jan Paweł II, przemawiając w Rzymie do pielgrzymów z Zakopanego, powiedział: „Ten krzyż na Giewoncie jest jakby zwieńczeniem wielkiej Świątyni Tatr, Świątyni Podhala, a poniekąd to i Świątyni całej naszej Ojczyzny. Ten krzyż i te świątynie ja noszę w pamięci i w sercu. Nigdy ich już z pamięci i z serca nie stracę, bom tak bardzo wrósł w tę ziemię, w te góry i w tych ludzi”. Jan Paweł II o krzyżu na Giewoncie mówił także w czasie spotkania z góralami w Zakopanem pod Wielką Krokwią w 1997 r.

Dwa razy w roku górale uczestniczą w pielgrzymce z centrum Zakopanego na Giewont. Pielgrzymkę organizuje parafia św. Krzyża w Zakopanem.