Brazylia: Solidarność z Hondurasem

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 10.07.2009 20:12

Wciąż napięta sytuacja panuje w Hondurasie. Obalony prezydent Manuel Zelaya i tymczasowy przywódca tego kraju Roberto Micheletti rozmawiali z mediatorami w Kostaryce.

Brazylia: Solidarność z Hondurasem EPA/ROBERTO ESCOBAR 10 lipca 2009. Protesty zolenników prezydenta Zelai w Tegucigalpie

Nie doszło jednak do ich bezpośredniego spotkania. Tymczasem z całego świata napływają wyrazy solidarności z narodem honduraskim. Przedstawiciele brazylijskiego episkopatu wyrazili nadzieję na szybkie zakończenie istniejącego konfliktu.

Odpowiedzialny za brazylijską Caritas bp Demétrio Valentini wyraża solidarność z tymi wszystkimi, którzy pragną, by Honduras był demokratyczny, wolny od konsekwencji zamachu stanu, będącego wynikiem wystąpienia przeciw prawu konstytucyjnemu. Równocześnie życzy, aby społeczeństwo umocniło się i zjednoczyło. Chodzi o to, by uniknąć wszelkich przejawów przemocy i nie doprowadzić do niepotrzebnych ofiar w ludziach.

Znany ze swego zaangażowania społecznego i obrony podstawowych praw człowieka bp Pedro Casaldáliga napisał: „W duchu braterstwa i miłości do naszej Ameryki, wolnej i zjednoczonej, pragniemy wyrazić naszą pełną solidarność społeczeństwu Hondurasu poddanemu w tym czasie napięciom i przemocy. Niech Bóg pokoju chroni ten drogi, cierpiący naród”.