USA: Modlitwa się o kanonizację indiańskiej błogosławionej

KAI |

publikacja 11.07.2009 22:51

Specjalne nabożeństwo i Msza św. ku czci pierwszej indiańskiej błogosławionej, która może niedługo zostać święta, odbyły się 10 lipca w katolickim kościele pw. Świętej Rodziny w Dulac, w stanie Luizjana. Bł. Kateri Takakwitha, patronka środowiska naturalnego i ekologii, wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II w 1980 roku, żyła w XVII wieku.

Miejscowa grupa modlitewna „Kateri Circles”, od 15 lat organizuje uroczystości ku czci błogosławionej, córki indiańskiego wojownika i katoliczki z plemienia Algonkinów. Podczas piątkowej liturgii nie zabrakło typowo indiańskich elementów, m.in.: tradycyjnego tańca przy akompaniamencie bębnów, ceremonii okadzania za pomocą dymu ze spalania wybranych ziół. Ponownie przypomniano historię życia błogosławionej i odmówiono Różaniec w intencji jej kanonizacji.

Nabożeństwu przewodniczył dyrektor Biura Misji Indiańskich i Czarnoskórych (BIM) przy amerykańskim episkopacie ks. Wayne Paysse. W ubiegłym roku biuro to zaczęło starania o rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. Wysłano w tej sprawie specjalny list do Watykanu.

Kateri Tekakwitha żyła w latach 1656-1680. Czarna ospa, która dosięgła jej rodzinną fortecę Ossernenon (nieopodal dzisiejszego Auriesville w stanie Nowy Jork) gdy miała 4 lata, uśmierciła jej najbliższą rodzinę, ją samą pozostawiając z wieloma bliznami i chorym wzrokiem. Choroba ta pogłębiała się, prowadząc do połowicznej ślepoty. Przyszłą błogosławioną przezwano wtedy „Tekakwitha”, czyli ‘szukająca po omacku swojej drogi’.

W wieku 20 lat nawróciła się i została ochrzczona przez jezuitę ks. Jacques’a de Lamberville. Przyjęła wtedy imię Kateri. Prześladowana przez pobratymców, którzy nie rozumieli jej chrześcijańskiej gorliwości, zmuszona była uciekać. Dotarłszy wreszcie do Sault-Sainte-Marie niedaleko Montrealu, gdzie działała katolicka misja, poświęciła się nauczaniu dzieci modlitwy i opiece nad chorymi. W 1679 r. złożyła ślub czystości, a rok później zmarła.

Kateri była znana z pobożnego i prostego trybu życia. Do jej grobu chętnie pielgrzymowali chrześcijańscy Indianie i francuscy koloniści. W 2002 r. była patronką Światowego Dnia Młodzieży.