Prom Endeavour nadal na ziemi

PAP |

publikacja 13.07.2009 07:11

Agencja NASA odroczyła do poniedziałku start promu kosmicznego Endeavour, który miał odbyć się w niedzielę wieczorem, ze względu na front burzowy znajdujący się zbyt blisko stanowiska startowego, na przylądku Canaveral.

Jak poinformował rzecznik NASA, kolejna próba startu odbędzie się w poniedziałek, o godz. 18.51 czasu miejscowego (wtorek 00.51 czasu polskiego). Decyzja zapadła na ok. 10 minut przed startem. Było to już drugie odroczenie startu wahadłowca w ciągu ostatnich 24 godzin i czwarte licząc od początku prób startu.

Start musi odbyć się najpóźniej w środę. Jeśli do niego dojdzie, to będzie musiał być odroczony do końca lipca, bowiem w najbliższym czasie ma wystartować z misją do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS rosyjski statek transportowy Progress.

Endeavour ma dostarczyć do stacji ostatni element japońskiego laboratorium naukowego Kibo - rodzaj platformy pozwalającej na dokonywanie eksperymentów w warunkach otwartej przestrzeni kosmicznej. Pozwoli to na uniknięcie czasochłonnych i potencjalnie niebezpiecznych wyjść astronautów na zewnątrz stacji.

Celem zaplanowanej na 12 dni misji jest też dostarczenie do stacji ISS nowych baterii słonecznych oraz części zamiennych, które będą konieczne do utrzymania funkcjonowania stacji, po wycofaniu w przyszłym roku wahadłowców z dalszej eksploatacji.

Budowa stacji ISS, która trwa już od ponad 10 lat, ma zakończyć się do września przyszłego roku. Łączna pojemność hermetycznych pomieszczeń stacji wynosi 735 m sześciennych a wartość obiektu znajdującego się na wysokości 360 km nad Ziemią, ocenia się na 100 mld dol.