Prezydent Duda wziął udział w orszaku

Agata Ślusarczyk

publikacja 06.01.2016 15:03

Radosny korowód po raz 8. przeszedł ulicami stolicy. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Do uczestników dołączył także prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent Duda wziął udział w orszaku Jakub Szymczuk /Foto Gość Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką wziął udział w stołecznym Orszaku Trzech Króli

Mimo kilkustopniowego mrozu pl. Zamkowy, skąd po raz 8. wyruszył Orszak Trzech Króli, zapełnił się mieszkańcami stolicy. Przybyli też trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, dwórki, rycerze i wojownicy. Aby upamiętnić 1050. rocznicę Chrztu Polski, w pochodzie przeszli w tym roku też książę Mieszko I i księżna Dobrawa. Po modlitwie "Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, barwny orszak ruszył Krakowskim Przedmieściem w kierunku pl. Piłsudskiego. W tym roku oprócz flag królów poprowadzą go flagi Światowych Dni Młodzieży niesione przez wolontariuszy.

Wcześniej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego.

Uczestnicy orszaku w drodze do "Stajenki” zorganizowanej na pl. Zamkowym minęli 7 scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii: "Dwór Heroda”, "Gospoda”, "Diabelskie Igraszki”, "Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, "Brama do Nieba” i "Stajenka”.

Państwo Daniel i Agnieszka Posyniak wraz córeczką uczestniczyli w orszaku już piąty raz. - To wesołe wydarzenie w środku zimy. Budujące jest to, że co roku tak wiele osób idzie w orszaku. Daje nam to poczucie wspólnoty - mówią. Na głowach, tak jak wielu uczestników, mają papierowe korony, w ręku śpiewniki.

Prezydent Duda wziął udział w orszaku   Jakub Szymczuk /Foto Gość Tradycyjnie już radosny pochód przyciągnął wielu najmłodszych Na wysokości Pałacu Prezydenckiego do orszaku dołączył prezydent Andrzej Duda wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą. Dalej orszak przeszedł ulicą Królewską na plac Piłsudskiego, gdzie tradycyjnie już jego uczestnicy pokłonili się Dziecięciu i złożyli niesione dary. Po pokłonie została odczytana Ewangelia. Na zakończenie orszaku uroczystego błogosławieństwa udzielił zebranym kard. Kazimierz Nycz.

Wielu mieszańców stolicy zostało na pl. Piłsudskiego, by wziąć udział w "Koncercie kolęd Orszaku Trzech Króli”, podczas którego wystąpiła Arka Noego, a także Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

W orszaku wzięli udział także górale z zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan. Pod papieskim krzyżem na pl. Piłsudskiego przedstawili odezwę na Rok Miłosierdzia Bożego i rocznicę chrztu Polski.

- Dziś górale polscy wciąż z tą samą dumą i honorem i determinacją, pozostają w postawie gotowości do obrony tradycji, wiary i ojcowizny. Odpowiedzialni za pamięć i wiarę, stajemy tu w stolicy Polski, by przypominać, że krzyż ten co na Giewoncie i ten co na Placu Piłsudskiego, patrzy na całą Polskę od Tatr po Bałtyku fale i wzywa nas do wolności. Tutaj, u stóp krzyża, rozpoczyna się Wolność. Wolność dla której wzywa nas Chrystus, jest nam dana, a my mamy ją wziąć i nieść innym - zabrzmiał tekst góralskiej odezwy.

Z placu Piłsudskiego górale przejdą grając i kolędując, pod Pałac Prezydencki. O godz. 18 będą natomiast uczestniczyć w Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu oraz koncercie kolęd i pastorałek po Eucharystii. Wystąpi m.in. zespół parafialny Giewont z Olczy.

Orszak Trzech Króli przeszedł także ulicami praskiego Targówka, Płońska, Łomianek, Ożarowa Mazowieckiego, Pruszkowa, Mińska Mazowieckiego, Kutna i Nadarzyn. Hasłem tegorocznego Orszaku były słowa "Nade wszystko miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie". Orszak Trzech Króli odbył się w 420 miastach Polski i 16 na świecie.

Czytaj także: