Idą zmiany

Roman Tomczak

publikacja 12.01.2016 09:08

Na poniedziałek 18 stycznia zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie udziałowców KGHM. Ma ono powołać nowych członków Rady Nadzorczej. Ta z kolei wskaże nowego prezesa spółki.

Idą zmiany Roman Tomczak /Foto Gość Jednym z pierwszych zadań nowego zarządu ma być przeprowadzenie audytu wewnętrznego w spółce

Nadzwyczajne zgromadzenie tym różni się od zwyczajnego, że zazwyczaj dokonują się na nim zmiany personalne w spółkach. Tak ma być i tym razem. Najważniejszy udziałowiec - skarb państwa - jest właścicielem 31,8 proc. akcji KGHM. Nie stanowi to większości bezwzględnej, jednak wynik głosowania nad wymianą części zarządu jest w zasadzie przesądzony.

Rada Nadzorcza KGHM składa się z 9 osób: 6 z nadania ministra skarbu poprzedniej ekipy rządzącej i 3 z wyboru załogi. W poniedziałek akcjonariusze będą głosowali tylko nad politycznymi członkami rady. Tych z wyboru załogi mogą bowiem wymienić tylko sami pracownicy.

Nowa Rada Nadzorcza określi termin swojego pierwszego posiedzenia. To ono wyłoni nowego prezesa zarządu spółki. Trwają spekulacje, kto nim będzie. Wymienia się m.in. nazwiska Krzysztofa Skóry, w przeszłości prezesa KGHM, oraz Roberta Pietryszyna, byłego prezesa klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin.

Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa, powiedział w wywiadzie radiowym, że jednym z pierwszych zadań nowego zarządu będzie zlecenie audytu wewnętrznego w spółce. Minister nie jest przekonany, czy inwestycja w Chile, rozpoczęta za rządów Herberta Wirtha, dotychczasowego prezesa KGHM, była uzasadniona ekonomicznie. Chce także sprawdzić, jakie działania dywersyfikacyjne spółka podjęła, aby zminimalizować skutki ewentualnego dalszego spadku cen miedzi.

KGHM jest jedną z ostatnich spółek państwowych, w której zmieni się zarząd. Do tej pory zmiany takie miały miejsce m.in. w PZU, Orlenie, PGNiG, Tauronie oraz spółkach Energa i Enea. Stary zarząd jest jeszcze tylko w Polskiej Grupie Energetycznej.