Polak aresztowany na Wyspach

mk

publikacja 14.01.2016 13:14

Krakowski peudokibic został zatrzymany w Wielkiej Brytanii po ponad 8 latach poszukiwań.

Polak aresztowany na Wyspach Tomasz Gołąb /Foto Gość Piotra K. udało się zatrzymać dzięki współpracy małopolskiej policji z Interpolem

Chodzi o 28-letniego Piotra K., poszukiwanego w związku z zarzutami rozboju (miał się go dopuścić wiosną 2007 roku w Kielcach) oraz zabójstwa, do którego doszło we wrześniu 2008 roku, również w Kielcach.

Po drugim z przestępstw Piotr K. zniknął. Ponieważ były podejrzenia, że ukrywa się na terenie Unii Europejskiej, do sprawy włączył się Interpol. Wydany został Europejski Nakaz Aresztowania, a sam poszukiwany trafił na listę najbardziej niebezpiecznych polskich przestępców.

- Nie ukrywamy, że małopolscy policjanci od pewnego czasu wiedzieli, że poszukiwany może przebywać w Wielkiej Brytanii, o czym poinformowano brytyjskie organy ścigania - relacjonuje podinsp. Mariusz Ciarka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Teraz polska policja wystąpi do Brytyjczyków o udostępnienie m.in. zdjęcia zatrzymanego, aby potwierdzić jego tożsamość. Jeśli okaże się, że zatrzymany to rzeczywiście Piotr K., zostanie on prawdopodobnie deportowany do Polski. Tu trafi do tymczasowego aresztu, a następnie stanie przed sądem.

O tym, że w takich przypadkach możliwa jest pomyłka, świadczy sytuacja z zeszłego roku, dotycząca właśnie Piotra K. W lipcu pojawiła się informacja o ujęciu niebezpiecznego pseudokibica. Dopiero przesłanie zdjęć pozwoliło ustalić, że zatrzymany został... nie ten Piotr K.