Za rok pierwsze zwiedzanie "Kopernika"

PAP |

publikacja 18.07.2009 16:57

Tworzenie własnej gazety, słuchanie ginących języków, czy wywoływanie trzęsienia ziemi - to wszystko już za rok czeka pierwszych zwiedzających w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Prace idą zgodnie z planem i w połowie 2010 r. zostanie otwarta pierwsza część budynku.

Za rok pierwsze zwiedzanie "Kopernika" David Paul Ohmer/www.flickr.com (cc)

"Na chwilę obecną wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Równocześnie z budynkiem głównym tworzone są ekspozycje stałe" - powiedziała PAP Aneta Prymaka z działu Informacji i Marketingu Centrum Nauki Kopernik (CNK).

Galerie wystawy stałej, która będzie otwarta jako pierwsza, będą podzielone na sześć działów. Jak uważa Prymaka: "Nasze centrum będzie o tyle niezwykłe, że w większości centrów nauki w Europie dominują ekspozycje o tematyce fizycznej, matematycznej i chemicznej. My nie będziemy dzielić wystaw w ten sposób, tylko traktujemy to bardziej interdyscyplinarnie. Są rzeczy związanie zarówno z fizyka, jak i psychologią".

Nazwy planowanych galerii to: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Strefa Światła, Korzenie Cywilizacji, Galeria dla Najmłodszych oraz Galeria dla Młodzieży. Ta ostatnia jest wystawą unikatową na skalę światową. "To będzie wystawa, której nie ma nigdzie na świecie. Młodzież w wieku 17-25 lat jest bardzo trudną grupą docelowa dla wszystkich centrów nauki. My planujemy zrobić dla tej grupy wiekowej specjalną wystawę. Będzie zawierać to, czym młodzież się interesuje: relacje społeczne, trochę socjologii, psychologii oraz pytań o globalny świat i nowoczesne technologie" - dodała Aneta Prymaka.

"Słowo - +eksponat+ kojarzy nam się z eksponatami muzealnymi pokrytymi kurzem, z tabliczką +nie dotykać+. Centrum Nauki Kopernik ma popularyzować naukę przez interaktywność. Wszystkie wystawy są autorskie, wymyślone przez nas przy współpracy z firmami europejskimi specjalizującymi się w projektowaniu tego typu eksponatów" - powiedziała rzeczniczka.

Na terenie CNK znajdzie się ok. 500 urządzeń i stanowisk. "W galerii młodzieży będzie można np. stworzyć własne czasopismo, wcześniej decydując o treści, rodzajach czcionek i zdjęć. Odwiedzający dowiedzą się, jak należy konstruować gazetę i dlaczego tak to się właśnie robi. Będzie również możliwość wygłoszenia przemówienia przed imitacją parlamentu. Usłyszymy reakcję odpowiednich części sali - w zależności od treści naszego przemówienia. Dostępne będzie również stanowisko poświęcone znikającym językom. Będzie można posłuchać ginących języków z różnych części świata" - opisuje Prymaka.

Poza Galerią Ekspozycji Stałych, której otwarcie planowane jest na sierpień 2010 r., w Centrum Nauki Kopernik znajdzie się również miejsce dla laboratoriów, pracowni badawczych, Parku Odkrywców, planetarium oraz dla Galerii Eksponatów Artystycznych.

Początek prac nad projektem CNK sięga roku 2004, czyli powołania przez ówczesnego prezydenta Warszawy - Lecha Kaczyńskiego, Zespołu ds. Centrum Nauki. W zamierzeniu twórców, centrum ma funkcjonować na wzór innych tego typu centrów w całej Europie i na świecie. Siedziba Centrum Nauki Kopernik powstaje w Warszawie nad tunelem Wisłostrady i jest jedną z największych inwestycji publicznych w Polsce. Organizatorami projektu jest Miasto st. Warszawa, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz minister edukacji narodowej.

Od połowy lipca Centrum Nauki Kopernik organizuje w Warszawie liczne pokazy naukowe w ramach akcji Lato w Mieście. Akcja potrwa do 2 sierpnia i odbywa się Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

TAGI: