VIII Redemptorystowskie Dni Młodzieży

br. Stanisław Janiga CSsR

publikacja 18.07.2009 15:57

W klasztorze redemptorystów w Tuchowie od 13 do 18 lipca odbywały się VIII Redemptorystowskie Dni Młodzieży (RDM).

VIII Redemptorystowskie Dni Młodzieży Foto: organizatorzy RDM.

Przybyło na nie ponad stu młodych ludzi ze swoimi duszpasterzami z całej Polski. Zostały one zorganizowane przez Sekretariat Młodzieży przy Warszawskiej Prowincji Redemptorystów pod kierunkiem o. Arkadiusza Sojki CSsR.
Tematem przewodnim tegorocznych RDM były słowa „Otoczmy troską życie” nawiązujące do przeżywanego obecnie roku duszpasterskiego. Zgromadzona młodzież każdego dnia uczestniczyła w Eucharystii, modlitwach, konferencjach, pracy w grupach i spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Był też czas na wspólną rekreację i rozmowy przy kawie i ciastku. Poszczególne dni zjazdu posiadały swoją tematykę koncentrująca się wokół tematu przewodniego.
 
Poniedziałek był dniem przyjazdu. Po zakwaterowaniu i kolacji nastąpiło powitanie przybyłej młodzieży, po czym wszyscy udali się do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, aby uroczystą Mszą Świętą oficjalnie rozpocząć tegoroczne RDM. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Piotr Chyła. W wygłoszonym słowie wskazał na ludzkie życie jako największy dar Boga.
 
Drugi dzień poświęcony był problematyce otaczania troską życia człowieka.. Specjalnymi gośćmi tego dnia byli Pan Marek Gruszka z Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, oraz s. Izajasza i s. Benwenuta ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Tuchowie. Pan Prokurator dzieląc się doświadczeniem swojej pracy mówił o zagrożeniach i konsekwencjach wynikających z nieprzestrzegania prawa. Wskazał również na niebezpieczeństwa, jakie w dzisiejszym świecie czyhają na młodych ludzi i przestrzegał, aby nie stać się ich ofiarą. Natomiast siostry Józefitki opowiadając o trudnej i zarazem pięknej pracy, którą pełnią wśród starszych i chorych osób w Domu Pogodnej Jesieni poruszyły temat schyłku ludzkiego życia. Tylko Bóg może decydować o zakończeniu ludzkiego życia i nikt poza Nim nie ma takiego prawa niezależnie od sytuacji, wieku czy choroby, w jakiej człowiek się znajduje – mówiły siostry. Wieczorem młodzież uczestniczyła w koncercie zespołu „Pora wiatru”, którego repertuar wyraźnie nawiązywał do tematu dnia.
 
Kolejny dzień był skupiony się wokół tematu: „Otoczmy troską rodzinę i małżeństwo”. Problematykę tę uczestnikom zjazdu pomagali zgłębiać o. Andrzej Rębacz CSsR – Krajowy Duszpasterz Rodzin, małżonkowie Państwo Ewa i Benedykt Kaflowie z Nowego Sącza oraz Wojciech Przybysz - jeden z uczestników zjazdu. O. Andrzej wskazał na zagrożenia jakie czyhają na współczesne rodziny, małżonkowie podzielili się swoim doświadczeniem małżeńskiego i rodzinnego życia podkreślając, że tym co buduje i zespala rodzinę jest Bóg. Natomiast Wojciech mówiąc o swoim związku małżeńskim, którego nie udało się uratować, przestrzegał przed zbyt pochopnym i niedojrzałym podchodzeniem do małżeństwa. Środa była również dniem sakramentu pokuty i pojednania. Wieczorem wszyscy mogli obejrzeć film „Plac Zbawiciela” korespondujący z tematyką tematu dnia.
 
Czwarty dzień przebiegał w duchu patriotyzmu. Młodzi ludzie zastanawiali się wspólnie nad rozumieniem patriotyzmu dzisiaj, zgodnie z hasłem dnia: „Otoczmy troską Ojczyznę”. Szczególnym momentem było spotkanie z porucznikiem Jerzym Widejko oraz pułkownikiem Zdzisławem Baszakiem – kombatantami AK. Tego dnia w murach klasztoru zabrzmiała „Rota”, a zaproszeni goście przekazali młodemu pokoleniu Polaków prawdziwą lekcję historii. Nie zabrakło również śpiewu „Sto lat” dla tych, którzy walczyli o naszą wolność. Dzień zakończył się koncertem młodzieżowego zespołu ze Szczecina „Pokój 26”.
 
„Otoczmy troską Kościół i parafię” to temat przedostatniego dnia RDM. Tymi, którzy pomagali zgromadzonej młodzieży zgłębiać tę problematykę byli Państwo Ewa i Grzegorz Stanisławczykowie z Tuchowa od lat czynnie zaangażowani w życie parafii i Kościoła. Ukazali oni w jaki sposób na przestrzeni swojego życia starali się „przebóstwiać” świat w którym żyją. Największą nagrodą za bezinteresowność na rzecz wspólnoty Kościoła jest radość płynąca z dzielenia się z innymi swoimi dobrami i talentami – zapewniali zaproszeni goście. Jeszcze przed południem tego dnia młodzież wraz z duszpasterzami wyruszyła na pieszą pielgrzymkę do Lubaszowej, gdzie korzystając z gościnności tamtejszej wspólnoty redemptorystów, w Kaplicy Wniebowzięcia NMP, wszyscy modlili się na wspólnej Eucharystii. Posiliwszy się nieco przed drogą powrotną, pielgrzymi udali się do Tuchowa, by w ostatni wieczór RDM-u powiedzieć sobie „DZIĘKUJĘ!” i dokonać podsumowania tych kilku dni spędzonych razem.
 
Zjazd zakończył się w sobotę rano wspólną Eucharystią, po której nastąpiły długie pożegnania, w czasie których uczestnicy wyrażali nadzieję na spotkanie za rok w Tuchowie.