We wtorek masówki na kopalniach

jj, PAP

publikacja 09.02.2016 08:26

Związkowcy Kompanii Węglowej nie zgadzają się na obniżkę górniczych wypłat. Chcą, by zarząd wycofał się od wypowiedzenia porozumienia z lipca 2015 r.

We wtorek masówki na kopalniach Stanisław Dacy /Foto Gość W 11 kopalniach KW odbywają się we wtorek masówki informacyjne

To porozumienie gwarantowało górnikom niezmienność warunków pracy i płacy przez rok po przekazaniu 11 kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej. Grupa ma ruszyć 1 maja.

Akcja informacyjna na kopalniach Kompanii Węglowej potrwa przez cały wtorek przed każdą zmianą; ostatnie masówki zaplanowano przed północą.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej nie komentują związkowej akcji ani informacji przekazywanych podczas masówek. Rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski tłumaczy, że zarząd prowadzi bezpośredni dialog ze związkami i nie chce rozmawiać z nimi za pośrednictwem mediów. Podtrzymał wolę kontynuowania rozmów ze stroną społeczną.

Według nieoficjalnych informacji, zarząd spółki nie planuje obniżek pensji. Pod uwagę brane są z kolei likwidacja lub zawieszenie wypłat tzw. czternastej pensji i niektórych innych świadczeń, co skutkowałoby zmniejszeniem średniego wynagrodzenia. Uzyskane w ten sposób oszczędności szacowano wstępnie na ponad 300 mln zł.

W środę albo w czwartek Ministerstwo Energii ma przedstawić swoje stanowisko w sprawie dalszych rozmów i wycofania się zarządu KW z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca.