Wykrzywiona zakonna rzeczywistość wg "Newsweeka"

KAI |

publikacja 22.02.2016 13:22

S. Jolanta Olech, rzeczniczka KWPŻZZ protestuje przeciw tekstowi o samobójstwach sióstr.

Wykrzywiona zakonna rzeczywistość wg "Newsweeka" HENRYK PRZONDZIONO GLIWICE 05 02 2005 DZIEN OSOB KONSEKROWANYCH W GLIWICKIEJ KATEDRZE-MSZA SW. POD PRZEWODNICTWEM BPA.JANA WIECZORKA FOTO:HENRYK PRZONDZIONO/GOSC NIEDZIELNY

Rzeczniczka prasowa Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, w imieniu sióstr, wyraża z tego powodu "oburzenie i głęboki niesmak". Jak dodaje, to "zmanipulowany i wykrzywiony obraz rzeczywistości" i zapowiada wyciągnięcie konsekwencji. Publikujemy treść oświadczenia:

Oświadczenie w sprawie nierzetelnego i krzywdzącego artykułu w "Newsweeku Polska"

Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w imieniu Sióstr Zakonnych żyjących w ponad 100 różnych Zgromadzeniach wyraża oburzenie i głęboki niesmak z powodu ukazania się dziś na stronie internetowej tygodnika "Newsweek Polska" wywiadu przeprowadzonego przez panią Paulę Szewczyk pt. "Depresje i próby samobójcze w zakonach to norma".

Trudno podejmować dyskusję z bardzo prymitywnymi tezami na temat osobowości sióstr zakonnych i życia we wspólnotach zakonnych tam zamieszczonymi, tezy te bowiem, jak wynika z tego co mówi rozmówczyni p. Szewczyk, są jednostkowymi, nielicznymi wypowiedziami osób, które odeszły ze Zgromadzeń i trzeba je potraktować jako świadectwa osobistych dramatów. Szkoda tylko, że się je tak beztrosko i bez głębszej znajomości rzeczy uogólnia, krzywdząc całą społeczność zakonną i tworząc w ten sposób, zmanipulowany i wykrzywiony obraz rzeczywistości.

Pragniemy natomiast zapytać Redakcję:

1. Czy publikując fotografie sióstr zamieszczone w wywiadzie, otrzymała zgodę sióstr, które się na tych fotografiach znajdują i ich wspólnot? W przeciwnym razie bowiem jest to przekroczenie prawa i zostaną wyciągnięte z tego konsekwencje.

2. Na jakich materiałach i danych liczbowych oparła Redakcja sformułowanie tytułu tego wywiadu pisząc, że depresje i próby samobójcze w zakonach są normą? Jest to oszczerstwo i jako takie zostanie potraktowane.

s. Jolanta Olech
rzecznik prasowy KWPŻZZ

Warszawa, 22 lutego 2016

Przeczytaj także: