Madonna u dominikanów

Marta Woynarowska

publikacja 22.02.2016 17:27

W diecezji rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Czarnej Madonny.

Madonna u dominikanów Marta Woynarowska /Foto Gość Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

W sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu zostało zainaugurowane nawiedzenie obrazu Pani Jasnogórskiej w domach męskich zgromadzeń diecezji sandomierskiej. Peregrynacji kopii towarzyszy przesłanie: „Przewodniczką ma nam być Maryja, Matka Pana”.

Uroczystości, które rozpoczęły się Mszą św. w tarnobrzeskim kościele ojców dominikanów z udziałem przedstawicieli wszystkich męskich zakonów, przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W imieniu gospodarzy miejsca przybyłych przywitał o. Wojciech Krok OP.

- Każdy chrześcijanin ma w swoim życiu dzień nawiedzenia, kiedy to Maryja wraz z Jezusem przychodzi do świątyni tak jak w Nazarecie, aby ofiarować temu człowiekowi swego Syna - mówił O. Wojciech. - Dzisiaj nasz kościół przeżywa taki dzień nawiedzenia. Oto bowiem Maryja w kopi cudownego obrazu Pani Jasnogórskiej przychodzi, by nas odwiedzić i jak dobra matka zatroszczyć się o nasze serca.

W wygłoszonym kazaniu bp K. Nitkiewicz nawiązał do obchodzonego święta Katedry św. Piotra, podkreślając maryjną pobożność Ojca św. Franciszka i jego poprzedników na Stolicy Piotrowej. Zdaniem mówcy, osobisty przykład papieży oraz ich nauczanie o roli Maryi w Kościele, służy umacnianiu jedności kościelnej i ożywia życie religijne. – Potrzebujemy wśród nas Maryi, aby umacniać naszą wiarę i współpracować ze sobą owocnie dla Bożej sprawy – powiedział bp K. Nitkiewicz.

Na zakończenie Mszy św. o. Wojciech Krok  odczytał akt zawierzenia wszystkich zakonów w diecezji sandomierskiej Matce Bożej Królowej Polski.

Madonna u dominikanów   Marta Woynarowska /Foto Gość Akt zawierzenia odczytał o. Wojciech Krok OP   Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która nawiedza wszystkie męskie zgromadzenia zakonne w Polsce namalowana została przez s. Elżbietę Grzegorzewicz na prośbę ówczesnego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

Na jego odwrocie widnieje dedykacja napisana przez niego odręcznie: „Przyjmijcie mnie w Waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała Światu Syna Bożego a Waszym Gospodom Zakonnym chce dać Synów w licznych powołaniach ku Radości Waszej ku Chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla Was Matką niezwykle płodną, będę Waszym pokojem i Miłością. Będę waszym Bogactwem i Mądrością, Waszym Rozrostem i Wytrwaniem. Na dzień Nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu Domowi.
+ Stefan Kard. Wyszyński, Prymas Polski.
Warszawa, Kaplica Domu Prymasowskiego
7 III 1963”.

Kopia obrazu została 3 marca 1963 r. przekazana zakonom męskim, po których peregrynowała do 1966 r.

Był to jedna z form przygotowania się przez polskich zakonników do obchodów Millenium Chrztu Polski. Obecne, drugie już nawiedzenie wizerunku Pani Jasnogórskiej, będące inicjatywą władz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, zainicjowane 16 października 2013 r., wiąże się z tegorocznymi obchodami 1050. rocznicy wprowadzenia chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie.

Peregrynacja rozpoczęła się od uroczystej Mszy św. w sanktuarium na Jasnej Górze, a jako pierwsi Matkę Bożą gościli w swych progach bracia kapucyni w Częstochowie.

Po zakończeniu nawiedzenia w diecezji częstochowskiej kopia obrazu została przewieziona do północnych diecezji, następnie trafiła do diecezji w centralnej Polsce, by zakończyć wędrówkę w południowej części kraju.

W czasie trzyletniej peregrynacji Matka Boża nawiedzi prawie 900 domów zakonnych.