Bieg i koncert na rocznicę

PAP |

publikacja 26.07.2009 06:12

Podczas sobotniego koncertu "Pamiętamy '44" w Parku Wolności przy stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego można było posłuchać utworów poety powstańczego Tadeusza Gajcego w rockowych aranżacjach m.in. Maleo Reggae Rockers, Armii i Pogodno. Zbliżającą się 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego nocnym biegiem uczciło w stolicy trzy tysiące osób z różnych stron kraju.

Bieg i koncert na rocznicę JK Mur - fragment pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie.

Podczas koncertu, będącego częścią obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, artyści wykonali utwory z płyty "Gajcy", wydanej dla uczczenia rocznicy powstańczego zrywu oraz wybrane piosenki ze swojego repertuaru. Przedstawiono też fragmenty wypowiedzi powstańców, wspominających zryw oraz postać Gajcego, pochodzące z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Dla mnie udział w tym koncercie jest wydarzeniem niezwykłym, ponieważ od najmłodszych lat tradycja powstańcza jest mi bliska, między innymi dlatego, że w zrywie brał udział mój wujek. Myślę, że powstanie jest nadal bardzo aktualną sprawą, ponieważ pojęcie wolności, o którą walczyli jest wciąż ważne. Myślę, że w naszych czasach wolność jest pojęciem bardzo wyświechtanym, a dla powstańców to było coś, o co trzeba było walczyć i często zapłacić krwią, tak jak Gajcy, który zginął w powstaniu. Dla mnie jest także szczególnie aktualne egzystencjalne pytanie +kim jestem+, zadawane w wykonywanym przeze mnie wierszu, ponieważ myślę, że jest to podstawowe pytanie każdego człowieka" - podkreśla Darek Malejonek lider zespołu Maleo Reggae Rockers.

Na płycie "Gajcy", z której pochodzą zaprezentowane podczas koncertu utwory znalazło się 18 piosenek - "Pytanie" w wykonaniu Maleo Reggae Rockers, "Schodząc" - Agressivy 69, "Droga tajemnic" - Fat Belly Family, "Moja mała" - Żywiołaka, "Modlitwa za rzeczy" - Kazika, "O szewcu zadumanym" - Pogodno, "Czarne okna" - Hetane, "Jestem tutaj" - N.O.T., "Wezwanie" - Made in Poland, "O szukaniu" - Pustki, "Miłość bez jutra" i "1942. Noc Wigilijna" - Karoliny Cichej, "Wczorajszemu" - Armii, "Bajka" - Kawałek Kulki, "Bajka druga" - Karotki, "Do Potomnego" - 52UM, "Śpiew murów" - Dezertera oraz "Święty kucharz od Hipciego" - Lecha Janerki.

"Wiersz Gajcego pt. +Wczorajszemu+, który wykonujemy jest niesamowitą, apokaliptyczną poezją, bardzo bliską temu, co my robimy na co dzień w zespole, także nie mieliśmy problemu, żeby zaanektować ten wiersz muzycznie. Głównym problemem poruszanym w utworze jest zderzenie wrażliwego poety z potwornością wojny. Uważam, że ten tekst jest nadal aktualny, ponieważ mówi prawdę o ludziach" - mówi Tomasz Budzyński wokalista zespołu Armia.

W opinii dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego, organizowany już po raz piąty koncert "Pamiętamy '44", należy do takich uroczystości związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, które najbardziej podobają się zwłaszcza młodym warszawiakom. "To rodzaj spotkania z jednej strony z dobrą muzyką i dobrą sztuką, z drugiej - z elementami historii i przeszłości. Tym razem tekściarzem 18 grup muzycznych starszego i młodszego pokolenia został Tadeusz Gajcy. Ten nieżyjący od 65 lat poeta okazał się absolutnie współczesnym, świetnym, chociaż bardzo trudnym autorem tekstów. Znane grupy od weteranów rocka po debiutantów, stworzyły 18 świetnie zagranych, wzruszających piosenek, w których i tekst i muzyka uzupełniają się i doskonale wpisują w klimat rocznicy Powstania Warszawskiego" - zaznacza Ołdakowski.

***

Zanim sygnał do startu z ul. Konwiktorskiej, przy stadionie Polonii, dał prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński, biorący udział w dziewiętnastej edycji biegu zawodnicy, a także kibice, zgotowali długotrwałą owację honorowym gościom - uczestnikom Powstania Warszawskiego. Słychać było okrzyki "Dziękujemy, dziękujemy!"

 

 

Niektórzy podchodzili do gości, aby osobiście uścisnąć im dłonie. "Żaden film, żaden opis nie odda tego, co myśmy przeżyli" - wspomniała Mirosława Sobczyk, mieszkająca od 45 lat w RPA. "Wzruszony jestem postawą młodzieży" - dodał Bogdan Horoszowski z Chicago. Sekretarz Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari Zbigniew Dębski zaskoczony był, że wszyscy uczestnicy biegu solidarnie założyli na ramię biało-czerwone opaski.

Dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Janusz Kopaniak (ośrodek był głównym organizatorem imprezy) co chwilę był "atakowany" prośbami o wstawiennictwo w otrzymaniu numeru startowego. "Nic nie mogę pomóc, nie ma już pakietów" - odpowiadał.

"Rok temu, w XVIII Biegu Powstania Warszawskiego, udział wzięło 760 osób. Teraz przygotowaliśmy trzy tysiące koszulek z kodowanymi numerami startowymi i okazało się, że za mało" - powiedział Kopaniak, który również wyruszył na trasę prowadzącą Krakowskim Przedmieściem, Karową, Wybrzeżem Gdańskim, Sanguszki do Konwiktorskiej.

O wyjątkową oprawę zawodów, zorganizowanych pod hasłem "Zabiegaj o pamięć", zadbała rekonstrukcyjna Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", która poprzez inscenizacje odtworzyła po części atmosferę walk z sierpnia 1944 roku. Powstańcze piosenki, setki zniczy trzymanych w dłoniach osób zgromadzonych przy trasie sprawiły, że "był to nadzwyczajny bieg, jakiego nie ma w kraju" - co podkreślił najstarszy uczestnik, 83-letni Jan Niedźwiecki z Warszawy.

Wyniki XIX Biegu Powstania Warszawskiego:

10 km - mężczyźni (trasa z atestem PZLA): 1. Mariusz Giżyński (KB Nike Warszawa) 29.34; 2. Artur Jabłoński (Zespół Szkół Horodło) 31.25; 3. Bogusław Andrzejuk (Podlasie Białystok) 31.33

10 km - kobiety: 1. Ilona Banaszek (KB Galeria Warszawa) 38.49; 2. Joanna Schab (Aletempo Warszawa) 39.30; 3. Olga Sawicka (AKL Ursynów Warszawa) 39.45

5 km - mężczyźni: 1. Kamil Poczwarowski (TKKF Kubuś Sierpc) 14.42; 2. Marcin Kufel (KB Entre.pl Warszawa) 15.14; 3. Dawid Nowogrodzki (Skierbieszów) 15.19

5 km - kobiety: 1. Renata Kalińska (Piaseczno) 18.26; 2. Dominika Stawczyk (Łódź) 18.32; 3. Olga Ziętek (KS Warszawianka) 18.45