Trzy medale Polaków w trójboju siłowym

PAP |

publikacja 26.07.2009 11:51

Trzy medale 8. Światowych Igrzysk w sportach nieolimpijskich zdobyli na Tajwanie w trójboju siłowym reprezentanci kraju: złoty wywalczył Jarosław Olech (KS Tęcza Społem Kielce), srebrny Jacek Wiak (KS Wisła Puławy), a brązowy Jan Wegiera (KSSiKW Wiking Starachowice).

Urodzony w Pawłowie koło Starachowic 35-letni Olech, siedmiokrotny mistrz świata i jedenastokrotny Europy, ustanowił dwa rekordy świata w kategorii 75 kg - w przysiadzie wynikiem 362,5 kg oraz w trójboju - 885 kg. Natomiast startujący w tej samej grupie 44-letni zakopiańczyk Jan Wegiera poprawił rekord świata w kategorii 82,5 kg w wyciskaniu leżąc rezultatem 265 kg.

"W World Games tradycyjne kategorie wagowe zostały pogrupowane po dwie-trzy, co utrudniło zawodnikom rywalizację, a trenerom rozgrywki taktyczne ze względu na przeliczanie każdego ciężaru na punty" - powiedział PAP Arkadiusz Znojek (KS Tęcza Społem Kielce), pierwszy Polak zakwalifikowany do sędziowania trójboju siłowego w World Games, który jest szkoleniowcem kadry kobiet. Podczas igrzysk wspomagał trenera kadry mężczyzn Romana Szymkowiaka (KS Kobra-Jass Kościan).

W sumie polska ekipa ma w dorobku cztery medale 8. Światowych Igrzysk. Wcześniej brązowy w turnieju sumo w kategorii open zdobyła Edyta Witkowska-Popecka (PTC Pabianice).

Osiągnięcia reprezentantów kraju w trójboju siłowym:

• Złotym medalistą w kategorii średniej (75 i 82,5 kg) został Jarosław Olech (KS Tęcza Społem Kielce): przysiad - 362,5 kg (rekord świata w kategorii 75 kg); wyciskanie leżąc - 220 kg; martwy ciąg - 302,5 kg; trójbój siłowy - 885 kg (rekord świata w kategorii 75 kg); wynik konkursowy - 634,19 pkt (najwyższy uzyskany w World Games 2009).
  • W tej samej kategorii brązowy medal zdobył Jan Wegiera (KSSiKW Wiking Starachowice): przysiad - 330 kg; wyciskanie leżąc - 265 kg (rekord świata w kategorii 82,5 kg); martwy ciąg - 290 kg; trójbój siłowy - 885 kg; wynik konkursowy - 593,525 pkt (do srebrnego medalu zabrakło tylko 2,5 pkt czyli 5 kg w trójboju).
  • Srebrny medal w kategorii ciężkiej wywalczył (90 i 100 kg) Jacek Wiak (KS Wisła Puławy): przysiad - 385 kg; wyciskanie leżąc - 260 kg; martwy ciąg - 320 kg; trójbój siłowy - 965 kg; wynik konkursowy - 590,291 pkt (do złotego medalu zabrakło 20,16 pkt).
  • Czwarte miejsce w kategorii lekkiej (56, 60 i 67,5 kg) zajął Dariusz Wszoła (TKKF Śródmieście Legnica): przysiad - 245 kg; wyciskanie leżąc - 165 kg; martwy ciąg - 210 kg; trójbój siłowy - 620 kg; wynik konkursowy - 568,416 pkt (do trzeciego miejsca zabrakło 11,2 pkt).