Abp Zimoń apeluje do policjantów

publikacja 01.08.2009 11:32

Życzę wam, drodzy policjanci, bądźcie ludźmi naprawdę wolnymi - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w archikatedrze Chrystusa Króla w czasie Mszy św. z okazji 90. rocznicy powołania do życia policji, odprawionej 31 lipca 2009 r.

Abp Zimoń apeluje do policjantów Henryk Przondziono/Agencja GN

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że każde państwo potrzebuje stróżów prawa, porządku publicznego, bezpieczeństwa. Szczególne zadanie spoczywa na policji w systemie demokratycznym.
 
Abp Zimoń stwierdził, że policjant potrafi wolność ludzką ograniczyć, ale również ukazać jej piękno. Według abp Zimonia w systemach demokratycznych policjanci mają do spełnienia specjalną służbę, spoczywają na nich specjalne obowiązki własnie ze względu na wartość wolności. Metropolita katowicki wskazał Mojżesza, św. Ignacego Loyolę i Jezusa jako przykłady postaci, od których można się uczyć wolności i korzystania z niej.
 
Trudno sobie wyobrazić dziś społeczeństwo, państwo bez policji. Chcę wam bardzo podziękować za waszą pracę, za waszą troskę o dobro wspólne” - mówił abp Zimoń do licznie zgromadzonych w świątyni policjantów. Podziękował też kapelanom policji za ich posługę.
 
Polska ma przed sobą ogromne horyzonty, ale wszystko zależy od tego, czy dar wolności będziemy umieli należycie spożytkować” - zaakcentował metropolita katowicki na zakończenie.
 
W czasie Mszy poświęcony został sztandar nadany Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.