Nauka w służbie dialogu z islamem

KAI |

publikacja 01.08.2009 14:07

O działalności Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich i Islamistyki pisze w dzisiejszym numerze “L'Osservatore Romano”. Watykański dziennik rozmawia z rektorem placówki, ks. Miguelem Ángelem Ayuso Guixotem.

Nauka w służbie dialogu z islamem Henryk Przondziono/Agencja GN

Współpracuje ona ściśle z Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego i odgrywa niezmiernie ważną rolę w przygotowaniu osób do prowadzenia kompetentnego dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego.

Ks. Ayuso zaznacza, że kierowana przez niego placówka działa już ponad 80 lat. Od 1926 do 1964 jej siedzibą był Tunis. W tym okresie kierowali nim Ojcowie Biali, a celem było przede wszystkim przygotowanie duchownych, którzy mieli podjąć pracę w środowisku arabskim. Od 1964 znajduje się w Rzymie a prowadzą go kombonianie. Jest to instytucja wyjątkowa, której studenci dogłębnie zapoznają się z islamem, jakby "od wewnątrz”.

Program Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich i Islamistyki obejmuje trzy cykle: zwykły, licencjacki i doktorancki. Kurs licencjacki trwa trzy lata. W pierwszych dwóch ogromny nacisk kładzie się na poznanie języka arabskiego. Jest on wykładany przez 20 godzin tygodniowo. W trzecim roku natomiast poszczególne przedmioty są już wykładane po arabsku. Ponadto w pierwszym roku cyklu licencjackiego zajęcia odbywają się w Kairze. Studenci zapoznają się również z filozofią, teologią, prawem arabskim, historią islamu, szyityzmem czy mistyką. Odrębny kurs jest poświęcony relacjom chrześcijańsko-muzułmańskim.

W minonym roku akademickim w Instytucie studiowały 52 osoby- zarówno duchowni jak i świeccy. Natomiast profesorowie pochodzą z 13 krajów, głównie arabskich i regionu Bliskiego Wschodu. Instytut wydaje specjalistyczne pisma naukowe, które mają szczególne znaczenie dla insytucji prowadzących dialog międzyreligijny – stwierdza ks. Ayuso. Rektor placówki zaznacza, że jest też ona miejscem spotkań i wymiany opinii z przedstawicielami islamu.