Brazylijskie, sierpniowe powołania

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 01.08.2009 17:22

„Jest nadzieja na drodze” – pod tym hasłem w Brazylii rozpoczyna się miesiąc powołań.

Widok kościoła w brazylijskiej miejscowości Rio de Contas thejourney1972/www.flickr.com (cc) Widok kościoła w brazylijskiej miejscowości Rio de Contas

Tradycyjnie pierwsza niedziela sierpnia poświęcona jest modlitwie za kapłanów i o nowe powołania. Druga niedziela, gdy obchodzi się tam dzień ojca, zwraca uwagę na powołanie rodzicielskie. Trzecia poświęcona jest powołaniu do życia konsekrowanego, a kolejną dedykuje się różnorodnym posługom, jakie świeccy podejmują we wspólnocie Kościoła. Ponieważ w tym roku sierpień ma 5 niedziel, ostatnia z nich poświęcona będzie katechetom, którzy bezinteresownie ewangelizują dzieci, młodzież i dorosłych.

Z okazji „miesiąca powołań” ks. Reginaldo de Lima z komisji episkopatu ds. duchowieństwa i życia konsekrowanego skierował specjalny list do wszystkich regionów episkopatu, diecezji, parafii i wspólnot kościelnych.

Ks. Lima kieruje apel, aby wszyscy z oddaniem obchodzili ten szczególny miesiąc, a wówczas pojawi się pewność, że dzięki Panu zagości wśród nas nowa wiosna powołań. „Zjednoczeni w modlitwie chcemy prosić Pana żniwa, aby wzbudził powołania kapłańskie i zakonne w naszych wspólnotach, jak również, by młodzi przygotowywali się godnie do powołania małżeńskiego, przyczyniając się do pomnożenia w naszych wspólnotach owocnej obecności chrześcijańskich rodzin i wolontariuszy duszpasterskich” – pisze ks. Lima.

Konferencja Episkopatu Brazylii (CNBB) promuje sierpniowe obchody miesiąca powołań od 1983 r. Głównym celem tego miesiąca jest zwrócenie uwagi na różnorodne powołania i posługi w Kościele.