Będą się modlić za rówieśników

KAI |

publikacja 02.08.2009 19:26

Młodzież z KSM z różnych rejonów kraju będzie modlić się na różańcu w intencjach swoich rówieśników. Podczas urodzin bł. Karoliny w Zabawie powstała inicjatywa utworzenia żywego różańca, jako formy duchowego wsparcia młodzieży przez młodzież.

Będą się modlić za rówieśników Henryk Przondziono/Agencja GN

Do sanktuarium błogosławionej w Zabawie w niedzielę 2 sierpnia, przybyli młodzi m.in. z archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej. Głównym punktem obchodów 111. rocznicy urodzin bł. Karoliny Kózkówny była Msza św. odprawiona w jej sanktuarium pod przewodnictwem generalnego asystenta KSM - ks. Zbigniewa Kucharskiego. W darach ofiarnych został złożony prezent w postaci utworzenia żywego różańca, jako formy duchowego wsparcia młodzieży.

Podczas Mszy św. młodzi mogli złożyć przyrzeczenia życia w czystości, zostały także poświęcone pierścienie bł. Karoliny. – Kilka z nich wyślemy w różne rejony kraju. Osoby, które je zamówiły miały życzenie, aby obrączki zostały poświęcone w sanktuarium podczas uroczystości. Do tej pory rozprowadziliśmy ok. 2 tys. pierścieni bł. Karoliny. Są one przeznaczone dla osób, które świadomie pragną zawierzyć swoje życie bł. Karolinie, a zwłaszcza swoje pragnienie i troskę o wytrwanie w czystości do ślubu - mówił ks. Zbigniew Szostak kustosz sanktuarium w Zabawie.

Podczas urodzin bł. Karoliny były koncerty, tańce i zabawy z wodzirejami oraz tort i placki bł. Karoliny. Uroczystości poprzedziła trwająca dziewięć dni nowenna do bł. Karoliny Kózkówny. Młodzież gromadziła się codziennie na modlitwach, katechezach, spotkaniach w grupach, na czytaniu Pisma Świętego.

Inicjatywa nowenny została po raz pierwszy podjęta przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i będzie kontynuowana w kolejnych latach. Została także podjęta inicjatywa budowy miasteczka namiotowego, aby w czasie letnim młodzi mogli przebywać u bł. Karoliny.

Błogosławiona Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w diecezji tarnowskiej, w miejscowości Wał-Ruda (parafia Zabawa). Wychowała się w wielodzietnej, religijnej rodzinie. 18 listopada w 1914 roku broniąc się przed gwałtem zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną podczas wizyty w Tarnowie w 1987 r. Od 2006 r. toczy się jej proces kanonizacyjny. Bł. Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc i szkolnych kół Caritas.