Nieznane utwory Mozarta

PAP |

publikacja 03.08.2009 07:31

Dwa nieznane dotąd utwory Mozarta, napisane w dzieciństwie przez genialnego kompozytora, zaprezentowała w niedzielę w Salzburgu Międzynarodowa Fundacja Mozarteum.

Wolfgang Amadeusz Mozart Michal Maňas/Snek01/commons.wikimedia.org(CC) Wolfgang Amadeusz Mozart
Tablica pamiątkowa w Ołomuńcu

Utwory - krótki koncert i fragment preludium - powstały, kiedy Wolfgang Amadeusz miał 7-8 lat - powiedział szef działu badań Mozarteum Ulrich Leisinger. Mały Mozart grał je, a jego ojciec, Leopold, zapisywał.

Kompozycje stanowią część znanego rękopisu muzycznego, zawierającego najwcześniejsze kompozycje urodzonego w Salzburgu kompozytora, tzw. "Pamiętnika Nannerl". Nannerl - jak nazywano ją pieszczotliwie w rodzinie Mozartów - to o 5 lat starsza siostra Wolfganga Amadeusza, utalentowana klawesynistka i pianistka Maria Anna Mozart.

"Mamy tu pierwsze orkiestrowe kompozycje małego Mozarta, nawet jeśli brakuje partii orkiestrowej. Dlatego jest to nadzwyczaj ważne, brakujące dotąd ogniwo w naszym rozumieniu rozwoju Mozarta jako młodego kompozytora" - powiedział Leisinger.

Kompozycje zaprezentowano w domu rodzinnym Mozarta. Wykonał je na instrumencie należącym do kompozytora austriacki klawikordzista Florian Birsak, specjalizujący się w grze na wczesnych instrumentach klawiszowych.

Do odkrycia obu kompozycji doszło podczas badań materiałów związanych z kompozytorem: listów, dokumentów i ponad 100 muzycznych rękopisów, zapisanych jego własną ręką, jak i transkrybowanych przez współczesnych. Sądzono wcześniej, że są to włączone do zbioru czyjeś - nie Mozarta - utwory.

"Oba uderzyły nas swoją przesadą" - powiedział Leisinger. Według niego preludium jest "o wiele bardziej wyrafinowane". "Niemal można sobie wyobrazić, jak Leopold mówi do syna +patrz, napisałeś ten szalony koncert, spróbuj zrobić to lepiej, odrobinę odchudź+" - dodał.

Mozarteum z siedzibą w Salzburgu, założone zostało w 1880 roku, jest największym ośrodkiem wiedzy o Mozarcie. Placówka dba o zachowanie mozartowskiej spuścizny i jej analizę.