Dyrektywa o równości pułapką dla katolików

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 03.08.2009 18:33

Dyrektywa Równego Traktowania może być użyta przeciwko katolikom. Zwrócili na to uwagę biskupi Wielkiej Brytanii, którzy wzięli udział w rządowych konsultacjach na temat unijnego dokumentu będącego podstawą projektu odnośnej ustawy przygotowywanej w brytyjskim parlamencie.

Episkopaty Anglii i Walii oraz Szkocji wydały wspólne oświadczenie w sprawie rzeczywistych skutków, jakie może przynieść wprowadzenie zasad przyjętych przez Radę Europejską w 2000 r. Dyrektywa nakreśla ogólne ramy dla równego traktowania wszystkich obywateli i zwalczania dyskryminacji ze względu na religię i przekonania, niepełnosprawność, wiek oraz orientację seksualną w zatrudnieniu i pracy zawodowej przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. W praktyce jednak może posłużyć jako narzędzie dla różnych grup nacisku, by ograniczyć swobody innych, np. katolików – ostrzegają brytyjscy biskupi.

Zgadzając się w zasadzie z duchem dyrektywy Kościół katolicki podkreśla jednak moralny aspekt zasady równego traktowania, opartej na przyrodzonej godności każdej osoby. Tym niemniej nie można w imię wolności godzić właśnie w wolność oraz tożsamość grup i jednostek. „Organizacje homoseksualistów działające na rzecz uznania za małżeństwa związków osób tej samej płci mogą wszak czuć się urażone nauczaniem Kościoła katolickiego na temat homoseksualizmu – czytamy w oświadczeniu. – Katolicy mogą z kolei uznać za obraźliwe dla siebie «parady gejowskiej dumy». Ateistów może drażnić religijne malarstwo w galeriach artystycznych. A muzułmanów może obrażać jakiekolwiek przedstawianie obrazów ludzkich postaci”. Stąd brytyjscy biskupi sugerują zastosowanie w prawodawstwie bardziej obiektywnych standardów, niż niejasne terminy „obraźliwość” czy „dyskryminacja”.