Wyślą delegację do Hondurasu

PAP |

publikacja 06.08.2009 08:56

Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) podjęła w środę decyzję o "jak najszybszym" wysłaniu do Hondurasu delegacji, która podejmie negocjacje z tamtejszym rządem tymczasowym w sprawie przywrócenia do władzy obalonego w zamachu stanu prezydenta Manuela Zelayi - powiedział Sekretarz Generalny OPA, Jose Miguel Insulza.

Mediatorzy będą starali się nakłonić prezydenta Roberto Michelettiego, którego powołano na tę funkcję 28 czerwca, w dniu zamachu stanu, do przyjęcia planu rozwiązania kryzysu politycznego w Hondurasie, który zaproponował prezydent Kostaryki, Oscar Arias.

Nagrodzony pokojową nagrodą Nobla Arias prowadził negocjacje między Zelayą a rządem powołanym po zamachu stanu; jego projekt przewidywał przywrócenie władzy Zelayi i amnestię polityczną dla obydwu stron politycznego sporu. Rozmowy utknęły w martwym punkcie, gdy Michelletti odrzucił główny punkt tego planu, czyli powrót Zelayi na urząd prezydenta.

Delegacja powołana przez OPA "będzie kontynuować pracę Oscara Ariasa" - powiedział Insulza; poinformował też, że w skład delegacji wejdzie pięciu lub sześciu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich OPA.

Również Między-Amerykańska Komisja Praw Człowieka ogłosiła w środę, że 17 sierpnia wyśle do Hondurasu delegację, która zbada zarzuty o nadużycia i łamanie praw człowieka podczas zamachu stanu.