Lider Tygrysów przesłuchany

PAP |

dodane 07.08.2009 10:10

Lankijskie władze poinformowały w piątek, że przesłuchały przywódcę Tamilskich Tygrysów, schwytanego w tym tygodniu w którymś z krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Rzecznik armii Udaya Nanayakkara odmówił podania, gdzie został zatrzymany Selvarasa Pathmanathan, który przejął dowództwo nad grupą w maju po porażce w walkach z siłami rządowymi i śmierci dotychczasowego przywódcy.

Bojownicy Tamilskich Tygrysów poinformowali w piątek, że ich szef został aresztowany w pobliżu hotelu w Kuala Lumpur, w Malezji, i przekazany lankijskiej armii. Z kolei jedna z lankijskich gazet twierdzi, że do zatrzymania doszło w Tajlandii.

Władze Sri Lanki mówiły wcześniej, że Pathmanathan podróżował, posługując się wieloma paszportami, w tym indyjskim, malezyjskim, egipskim, a także kupował broń od takich krajów, jak Tajlandia, Indonezja, Bułgaria i RPA.

Trwająca od 1983 roku wojna domowa na Sri Lance kosztowała życie ponad 70 tysięcy osób. Tamilowie, stanowiący większość na północy i wschodzie wyspy, walczyli o autonomię tych terenów.