Napadli na sklep zoologiczny

PAP |

publikacja 08.08.2009 10:58

Kilkaset pająków ptaszników, kilkadziesiąt węży, a także różne gatunki jaszczurek padły łupem złodziei, którzy włamali się do sklepu zoologicznego w Częstochowie. Policja poszukuje sprawców i skradzione przez nich zwierzęta - powiedział w sobotę PAP Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji.

Napadli na sklep zoologiczny with all due respect/www.flickr.com (CC) Różne gatunki jaszczurek, węży i kilkaset pająków ptaszników ukradli złodzieje w Częstochowie

Złodzieje włamali się do sklepu zoologicznego przy ul. Niepodległości. Zabrali zwierzęta o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych. Policja podkreśla, że to gatunki chronione Konwencją Waszyngtońską (CITES). Ich sprzedaż i kupowanie bez certyfikatów pochodzenia grozi karą do pięciu lat więzienia.

Spośród skradzionych zwierząt najliczniejszą grupę stanowią ptaszniki kędzierzawe, dla których środowiskiem naturalnym są rejony Ameryki Południowej i Środkowej. Są uznawane za jeden z najłagodniejszych gatunków ptaszników i często hodowane w domach. Jad ptasznika kędzierzawego jest słaby i nie zagraża zdrowiu człowieka.

Policjanci poszukujący sprawców oraz ich łupu proszą o kontakt wszystkie osoby, które mogą mieć informacje o włamaniu oraz przechowywaniu lub handlu skradzionymi okazami. Wszelkie sygnały w tej sprawie można kierować do Komisariatu II Policji w Częstochowie (nr tel. 0-34 369-12-11) lub dzwonić na numery alarmowe 997 i 112.