Motocykliści spotkają się pod "Dorotką"

kjk/jad

publikacja 08.08.2009 12:33

Głośno się zrobi 9 sierpnia u stóp wzniesienia nazywanego przez mieszkańców „Dorotką” w Będzinie – Grodźcu. Tego dnia odbędzie się bowiem I Zagłębiowski Zlot Motocyklowy. Okazją jest odpust, który odbywa się na Górze św. Doroty w niedzielę po Przemienieniu Pańskim. Motocykliści przejadą przez centra m.in. Dąbrowy, Sosnowca i Będzina.

Motocykliści spotkają się pod "Dorotką" Jakub Szymczuk/Agencja GN

Ks. Piotr Pilśniak, pomysłodawca imprezy, przyznaje w rozmowie z KAI, że pomysł spotkał się z bardzo dużym odzewem. – Miało być stu motocyklistów. Ale ostatnio miałem telefon, że tylu ich przyjedzie tylko z okolic Olkusza i Wolbromia. Trzeba będzie dogotować więcej bigosu – mówi z uśmiechem. Od niedawna jest administratorem parafii św. Katarzyny, na terenie której znajduje się Góra św. Doroty.

Motocykliści spotkają się 9 sierpnia na innym zagłębiowskim wzniesieniu, przy sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej – Gołonogu, skąd zorganizowaną kawalkadą po godz. 16.30 przejadą przez centrum Sosnowca i Będzina na plac przy kościele św. Katarzyny. – Na samą Górę św. Doroty nie można wjechać, ponieważ nie ma tam odpowiednio utwardzonej drogi – wyjaśnia ks. Pilśniak. O godz. 18.00 motocykliści w czasie Mszy św. przy ołtarzu polowym modlić się będą o bezpieczną jazdę i za swoich kolegów, którzy zginęli na drogach. Atrakcją spotkania będzie również koncert kapeli góralskiej „Ślemienianie”. Pielgrzymkę zakończy Apel Jasnogórski.

Góra Św. Doroty, potocznie zwane przez mieszkańców „Dorotką”, to wzniesienie o wysokości 382 m. npm. W mowie potocznej znane są też inne nazwy i określenia nadawane temu wzgórzu: "Złota Góra", "Zagłębiowska Jasna Góra", Zagłębiowski Olimp", góra "Tabor" oraz Wzgórze Przemienienia Pańskiego. Wzgórze stanowi jeden z obszarów chronionego krajobrazu. Prowadzi tu turystyczny Szlak Husarii Polskiej. W latach przed II wojną światową licznie wędrowali tu harcerze zagłębiowscy, a w ruinach kościoła składali przyrzeczenie harcerskie. Historia tego miejsca sięga czasów kultury łużyckiej (XIV-III w. przed Chrystusem), kiedy to na wzgórzu znajdowała się osada mieszkalna i pogańskie miejsce kultu. Wzniesienie nazwano Dorotką na cześć Doroty Kęckiej, ksieni klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu, która ufundowała wzniesiony w roku 1635 na szczycie kościół.