Częstochowa: Nasila się ruch pielgrzymkowy

PAP |

publikacja 09.08.2009 15:49

Kilkadziesiąt tysięcy pątników w około 40 pieszych pielgrzymkach dotrze w ciągu kilku najbliższych dni na Jasną Górę. W niedzielę w sanktuarium widać już wyraźnie nasilenie się ruchu pielgrzymkowego przed przypadającą w najbliższą sobotę uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, "szczyt pielgrzymkowy" przed tym ważnym świętem rozpoczął się od przybycia w niedzielę wiernych z Dolnego Śląska. Rano do Częstochowy dotarła 6. Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej, w której przyszło około tysiąca pątników.

Swoich diecezjan powitali w sanktuarium biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec oraz biskup pomocniczy Adam Bałabuch. W tym roku pątnicy świętują pięciolecie istnienia diecezji. W tym czasie pielgrzymka świdnicka przeszła w sumie 1150 km, wzięło w niej udział ponad sześć tysięcy pątników.

Przed południem na Jasną Górę dotarła, również z Dolnego Śląska, 17. Piesza Pielgrzymka Legnicka. Wzięło w niej udział 1200 wiernych. 250-kilometrową trasę wierni pokonali w 10 dni. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki ma trzy lata, a najstarszy - 80. Do pieszych pielgrzymów na Jasnej Górze dołączyło około 2 tys. wiernych, którzy do Częstochowy przyjechali autokarami i samochodami.

Dni poprzedzające święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to na Jasnej Górze tradycyjnie okres nasilonego ruchu pielgrzymkowego. Kolejny "szczyt" przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia).

Według danych Urzędu Miasta w Częstochowie, od czerwca do października w celach pielgrzymkowych na Jasną Górę przybywa około 3-4 mln pielgrzymów. W większości są to uczestnicy grup pieszych, jednak wielu wiernych przyjeżdża do Częstochowy także samochodami, autokarami i transportem publicznym.

Taka ogromna rzesza ludzi wymaga zorganizowania przez służby miejskie odpowiednich warunków. Konieczne jest zapewnienie dodatkowych sił dla zagwarantowania porządku publicznego i medycznego. Trzeba zmienić organizację ruchu, oznakować trasy pielgrzymkowe, zapewnić całodobowe dyżury w szpitalach, przychodniach miejskich i na samych błoniach jasnogórskich, a także zainstalować dodatkowe punkty czerpania wody i wprowadzić całodobowe dyżury oczyszczania miasta.