Zeffirelli potomkiem Leonarda da Vinci?

Małgorzata Gajos /theguardian.com/discovery.com

dodane 15.04.2016 08:42

Naukowcy wskazali 35 żyjących krewnych renesansowego geniusza, wśród nich włoskiego reżysera.

Zeffirelli potomkiem Leonarda da Vinci? Alexey Yushenkov / CC-SA 3.0 Franco Zeffirelli - włoski reżyser uważany jest za krewnego Leonardo da Vinci

Włoscy badacze odkryli żyjących krewnych Leonarda da Vinci. Historycy Alessandro Vezzosi i Agnese Sabato powiedzieli na konferencji prasowej, że udało im się ustalić krewnych XV-wiecznego malarza, inżyniera i matematyka. Wśród nich znalazły się gwiazdy włoskiej sztuki współczesnej, m.in. Franco Zeffirelli, włoski reżyser, którego prawdziwe imię i nazwisko to Gianfranco Corsi.

Badania rozpoczęli w 1973 roku. Naukowcy przestudiowali dokumenty we Włoszech, Francji i Hiszpanii. Same szczątki Leonarda zaginęły w XVI wieku podczas wojen religijnych. Jednak dzięki zachowanym dokumentom kościelnym, papierom majątkowym udało się sporządzić drzewo genealogiczne. Sam Da Vinci nie miał dzieci, ale miał rodzeństwo i to właśnie ich potomków udało się wyśledzić. W tych badaniach wzięto pod uwagę także pomijaną wcześniej linię żeńską. – Słyszałam historię, że płynie w nas krew Da Vinci od strony matki, ale nasza rodzina uważała, że to legenda – powiedział Giovanni Calosi, jeden z potomków, który od 9 lat współpracuje z Vezzosim.