Francja: Lepszy wizerunek Kościoła

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 10.08.2009 19:34

Czas na otwarte głoszenie Ewangelii – do tego wniosku doszli członkowie francuskiej organizacji Chrześcijanie w Świecie Wiejskim

KATEDRA NOTRE DAME Henryk Przondziono/Agencja GN KATEDRA NOTRE DAME

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele 12 tys. grup lokalnych, skupiających po kilkanaście osób każda, spotkali się w Saint-Laurent-sur-Sèvre w Wandei. W ich przekonaniu we Francji zmieniło się nastawienie do Kościoła. Młode pokolenie jest mniej wrogie, nie ma pretensji do katolików, w związku z czym jest też bardziej otwarte na głoszenie Chrystusa. Problem w tym, że sami chrześcijanie nie są gotowi dzielić się swą wiarą. Zdaniem kapelana organizacji, ks. Jean-Marca Bocqueta, u wierzących istnieje swoista autocenzura. Nie chcą otwarcie identyfikować się z Kościołem, by nie ściągnąć na siebie krytyki otoczenia – uważa ks. Bocquet.

Informujący o spotkaniu Chrześcijan w Świecie Wiejskim dziennik La Croix, zwraca uwagę na ewolucję, którą przechodzi ta organizacja. W ostatnich dziesięcioleciach, zwłaszcza po roku 1968 uchodziła ona za organizację bardzo zsekularyzowaną, skoncentrowaną na kwestiach społecznych, wręcz bojowniczą. W wielu grupach zrezygnowano na przykład z praktyki czytania Ewangelii. Ostatnio jednak powraca zainteresowanie chrześcijańską tożsamością, Słowem Bożym, ewangelizacją. Świadczy o tym m.in. wynik konsultacji, jakie przeprowadzono przed zapowiedzianym na przyszły rok ogólnokrajowym kongresem organizacji. Na jego temat wybrano bowiem właśnie ewangelizację.