Lech Kaczyński solidarny ze Słowakami

PAP |

publikacja 11.08.2009 14:29

Prezydent Lech Kaczyński przekazał we wtorek wyrazy najgłębszego współczucia i kondolencje prezydentowi Słowacji Ivanowi Gaszparoviczowi oraz rodzinom, które straciły bliskich w wyniku wybuchu w kopalni węgla w mieście Handlova.

Lech Kaczyński Marek Piekara/Agencja GN Lech Kaczyński

"W związku z tragedią w kopalni węgla kamiennego w mieście Handlowa, w wyniku której życie straciło wielu górników, chciałbym z głębi serca, w imieniu narodu polskiego i własnym, wyrazić smutek i złożyć na ręce pana prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia" - czytamy w depeszy kondolencyjnej przesłanej prezydentowi Słowacji.

Lech Kaczyński podkreślił w liście, że "naród polski solidaryzuje się z narodem słowackim w związku z tym tragicznym wydarzeniem" i chce przekazać "szczere kondolencje dla rodzin ofiar tej tragedii".

Do eksplozji w kopalni węgla w mieście Handlova w środkowej Słowacji doszło w poniedziałek około godz. 9.30 w chwili, gdy dwie drużyny górników walczyły z pożarem w starym chodniku górniczym 330 metrów pod ziemią.

Ratownicy poszukujący 20 górników, którzy zaginęli w poniedziałek, wydobyli już zwłoki siedmiu z nich. Poszukiwania pozostałych zaginionych trwają, lecz ze względu na wysoką temperaturę panującą w okolicy wybuchu, niedobór tlenu i wysokie stężenie dwutlenku węgla jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek przeżył eksplozję.